Felietony

Wyprawka i zabawka dla polskiego orlęcia – Akcja dla polskich dzieci w Kazachstanie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiek XX stanowił dla Polaków tragiczny okres dziejów narodu, kiedy wrogowie naszej Ojczyzny starali się doprowadzić do biologicznej zagłady naszego narodu. Rany zadane polskiemu narodowi w czasie II wojny światowej wciąż są żywe, a skutki niemieckiej i komunistycznej okupacji widoczne są do dziś. Jedną z kulejących spraw jest kwestia zapewnienia powrotu i bytu dla polskich zesłańców i ich rodzin wywiezionych przez sowieckiego okupanta.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie i Fundacja Dla Rodaka z siedzibą w Olsztynie rozpoczęły akcję pt. Zabawka i wyprawka dla polskiego Orlęcia. Podjęte działania mają na celu zebranie zabawek i wyprawek szkolnych dla polskich dzieci w Kazachstanie. Akcja ma zwrócić uwagę polskiego społeczeństwa na los tych naszych rodaków, którzy wbrew swojej woli zostali zesłani w głąb Związku Sowieckiego.

Podsumowanie akcji odbędzie się 8 lutego 2020 roku w Częstochowie. Tego dnia o godzinie 9.30 w kaplicy Cudownego Obrazu zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Polaków pomordowanych, zesłanych i represjonowanych na terenie Kresów II Rzeczypospolitej i Związku Sowieckiego. Po Mszy Świętej zaplanowana jest konferencja naukowa pt. Los Polaków po 17 września 1939 roku na Kresach II Rzeczypospolitej, w której weźmie udział m.in. profesor KUL dr hab. Włodzimierz Osadczy, dr Lucyna Kulińska.

Po konferencji odbędzie się podsumowanie tegorocznej akcji wraz z wyznaczeniem celów na najbliższy okres w działaniach na rzecz Polaków wywiezionych w głąb ZSRS. Uroczystości zwieńczy koncert patriotyczny, na którym wystąpi m.in. Konrad Rosicki „Stopa”.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął poseł na Sejm Pan Grzegorz Braun. Patronat medialny objął portal Magna Polonia, na stronie którego będą mogli Państwo w najbliższym czasie dowiedzieć się o szczegółach akcji i o wydarzeniu z 8 lutego 2020 roku.

Krzysztof Żabierek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!