Wiadomości

Wypadek podczas spływu przełomem Dunajca. Nie żyje flisak

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na spływie przełomem Dunajca w środę 50-letni flisak wypadł z tratwy przewożąc turystów. Mężczyzna wpadł do lodowatej wody. Mimo reanimacji nie udało się go uratować – poinformowali słowaccy ratownicy górscy.

Wypadek zdarzył się na wysokości Sromowiec Niżnych niedaleko przystani początkowej spływu około 11.30. Flisak stracił równowagę i wypadł z tratwy. Został wyciągnięty z wody i był reanimowany na brzegu po stronie słowackiej.

Na tratwie znajdowało się 10-ciu turystów oraz dwóch flisaków. Po wypadku tratwa dobiła do słowackiego brzegu Dunajca, ponieważ rzeka na tym odcinku stanowi granicą państwa. Poszkodowanego z wody wyłowił drugi flisak i przypadkowy wędkarz. Pozostałym osobom nic się nie stało.

– Ponieważ wypadek zdarzył się po stronie słowackiej, to postępowanie na obecną chwilę prowadzą słowaccy funkcjonariusze – powiedziała PAP rzeczniczka nowotarskiej policji Dorota Garbacz.

Spływ przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji Małopolski. Każdego roku ze spływu korzysta ponad 300 tys. turystów. Spływ odbywa się na drewnianych tratwach, a każda z nich jest obsługiwana przez dwóch flisaków. Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich organizuje spływy od 1934 r., ale pierwsze spływy turystyczne organizowano tu już w połowie XIX wieku.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!