Wiadomości

Wypadek czterech pojazdów opancerzonych US Army na Litwie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Cztery amerykańskie wozy opancerzone Stryker zderzyły się w czwartek w centralnej części Litwy, na drodze Preny-Kowno. W wypadku rany odniosło 13 amerykańskich żołnierzy, którzy zostali przewiezieni na obserwację do szpitala w Kownie – podała litewska armia.

Według wstępnych danych w wypadku nie ucierpieli cywile. Sprawę bada policja wojskowa litewskiej armii.

Na Litwę z Polski w nocy ze środy na czwartek wjechały pierwsze z ponad 1 200 pojazdów z 2. Pułku Kawalerii wojsk lądowych USA uczestniczących w manewrach Saber Strike.

Przekraczanie polsko-litewskiej granicy w Budzisku-Kalwarii (Kalvarija) i Ogrodnikach-Lazdijai potrwa przez dwie najbliższe noce. Żołnierze USA poruszają się w dwóch kierunkach. Część drogą Via Baltica udaje się na ćwiczenia odbywające się na Łotwie, część na poligony litewskie w centrum i na wschodzie kraju.

Tegoroczne ćwiczenia Saber Strike rozpoczęły się 3 czerwca na Litwie, która jako państwo gospodarz jest głównym terenem manewrów, odbywających się także na Łotwie, w Estonii i w Polsce. Ćwiczenia potrwają do 15 czerwca. Bierze w nich udział ponad 10 tys. żołnierzy z 22 państw, najliczniej są reprezentowane siły lądowe Stanów Zjednoczonych. U.S. Army jest też organizatorem ćwiczenia. Polska wystawiła drugą pod względem liczebności reprezentację żołnierzy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!