Wiadomości

Wyniki wyborów na Ukrainie ukazują głęboki podział regionalny kraju

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według exit poll przeprowadzonego przez austriacką firmę SORA i ukraińskie Centrum „Socjalny Monitoring” dla kanału „112 Ukraina” i News One, w wyborach prezydenckich na Ukrainie najwyższe poparcie uzyskał Wołodymir Zełenski, na którego głosowało 30,9% wyborców. Urzędującego prezydenta Petro Poroszenkę poparło 18,8% wyborców, a Julię Tymoszenko – 13,7% głosów.

Interesująco przedstawia się kwestia, jak głosowano w poszczególnych regionach kraju. Okazuje się, że Zełeniski największe poparcie uzyskał na wschodzie (42,5%) i na południu kraju (39,2%). Najmniejszym poparciem cieszył on się w obwodach zachodnich (21,8%)

Urzędujący prezydent największe poparcie uzyskał w stołecznym Kijowie (28,5%) i na zachodzie Ukrainy (27,2%). Także Tymoszenko największym poparciem cieszyła się na zachodzie Ukrainy (18%).

Ciekawie przedstawia się też poparcie dla Jurija Bojko, który uzyskał jedynie 10% głosów, ale we wschodniej części kraju poparło go aż 38,8% wyborców, a na południu – 19,9%. W centralnej i zachodniej części kraju cieszył się on marginalnym poparciem.

/unian.ua/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!