Wiadomości

Wyłudzenie dotacji z tarczy antykryzysowej COVID-19

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ogólnokrajowy proceder wyłudzenia dotacji z tarczy antykryzysowej COVID-19. Pięć osób zatrzymanych przez CBA i Policję. Zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa.

Delegatura CBA w Gdańsku prowadzi wspólnie z Komendą Wojewódzka Policji w Bydgoszczy śledztwo dotyczące uzyskania dofinansowania na podstawie poświadczających nieprawdę dokumentów, złożonych w oparciu o zapisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczeniem COVID – 19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

W toku przeprowadzonych działań ustalono, że grupa przestępcza nabyła 30 różnych podmiotów i za ich pośrednictwem dokonała szeregu przestępstw związanych z wyłudzeniem środków pieniężnych w ramach wsparcia uruchomionego dla przedsiębiorców. Osoby zaangażowane w proceder za pomocą podmiotów gospodarczych, doprowadziły szereg urzędów pracy, zlokalizowanych na terenie całego kraju, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa. Podmioty te nie spełniały warunków do uzyskania pomocy, a wskazane we wnioskach o dofinasowanie dane dotyczące uzyskiwanych przychodów, zatrudnionych osób, a nawet miejsc prowadzonej dzielności były fikcyjne.

W ostatnich dniach w związku z tą sprawa zatrzymano pięć osób, które usłyszały już zarzuty w prokuraturze. Przedstawione obecnie zarzuty dotyczą wyłudzenia prawie 2 milionów złotych, jednak ustalenia śledztwa wskazują, że wyłudzenia mogły sięgnąć nawet 7,5 miliona złotych. Dodatkowo, na podstawie poświadczających nieprawdę dokumentów, sprawcy usiłowali wyłudzić z urzędów pracy kolejne świadczenia w kwocie ponad 1,3 miliona złotych.

Czynności przeprowadzono na terenie Warszawy oraz Gminy Serock. Jednocześnie przeszukano miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz siedzibę podmiotu, w którym znajdowała się dokumentacja z działalności firm służących do popełnianych przestępstw. Wobec głównego organizatora procederu, na wniosek prokuratora Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec zatrzymanych zastosowano także środki wolnościowe w postaci dozoru policji.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!