Wiadomości

Wykryto międzynarodową karuzelę podatkową, w którą zaangażowanych było co najmniej 30 firm

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Co najmniej 30 podmiotów polskich i zagranicznych uczestniczyło w karuzeli podatkowej, którą wykrył Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy – poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów. Obszarem oszustw podatkowych był obrót samochodami sprowadzanymi z zagranicy. Wartość uszczupleń w podatku VAT to ponad 25 mln zł.

Zidentyfikowano ponad tysiąc pojazdów sprowadzonych do Polski z zagranicy. Podmioty które uczestniczyły w tym procederze, nie zapłaciły należnego podatku VAT. „Według wstępnych wyliczeń, tylko w okresie od stycznia 2016 r. do lipca 2017 r. szacowane uszczuplenie w podatku VAT to ponad 25 mln zł, a wartość wystawionych faktur, którymi posłużono się w oszustwie, to 108 mln zł” – poinformował resort.

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego zabezpieczyli 15 pojazdów oraz dokonali przeszukań w trzech komisach samochodowych na terenie Mazowsza. Wartość zabezpieczonego mienia wyniosła około 1,1 mln zł. Wśród zatrzymanych pojazdów były samochody takich marek, jak: BMW, Audi, Volvo, Volkswagen, Lancia, Opel, Fiat oraz Renault.

Nielegalny proceder trwał co najmniej od 2014 r.

Ministerstwo podkreśliło, że w warszawskim MUCS w czerwcu br. powstała specjalna grupa zadaniowa, która opracowała plan ujawnienia procederu oraz zabezpieczenia samochodów wykorzystywanych do oszustwa. Przy wykryciu mechanizmu oszustwa grupa współpracowała z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

– Ujawnienie procederu było możliwe dzięki wykorzystaniu zaawansowanych analiz oraz dotychczasowych doświadczeń w zwalczaniu karuzel VAT przez pracowników i funkcjonariuszy MUCS. W przygotowaniu złożonych analiz wykorzystano między innymi JPK – powiedział naczelnik mazowieckiego urzędu Marcin Kopczyk, cytowany w komunikacie. JPK, czyli Jednolity Punkt Kontrolny, to zbiór danych, który powstaje poprzez wysyłkę informacji z systemów informatycznych przedsiębiorstwa. 

– Mazowiecka KAS wykryła karuzelę podatkową w nowym obszarze, jakim jest handel samochodami. To ujawnienie pokazało dużą skalę procederu i wysokość strat budżetu państwa, dlatego działania będą kontynuowane – dodał cytowany przez MF Robert Antoszkiewicz, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

/Ministerstwo Finansów/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!