Wiadomości

Wygrana CDU w Nadrenii Północnej-Westfalii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

CDU wygrała wybory do parlamentu regionalnego Nadrenii Północnej-Westfalii, a SPD poniosła klęskę – wynika z sondaży exit poll opublikowanych w niedzielę po zamknięciu lokali wyborczych. Był to ostatni test przed wyborami do Bundestagu.

Na CDU głosowało 34,5 proc. wyborców; rządzącą od siedmiu lat w tym kraju związkowym socjaldemokratyczną SPD poparło 30,5 proc., czyli aż 8,6 p. proc. mniej niż pięć lat temu – podał pierwszy program telewizji publicznej ARD.

Jeżeli wyniki sondażowe się potwierdzą, koalicja SPD-Zieloni z premier Hannelore Kraft utraci większość i będzie musiała oddać władzę.

Do landtagu w stolicy NRW, Duesseldorfie, wejdą także Zieloni (6 proc.), liberalna FDP (12 proc.) i eurosceptyczna Alternatywa dla Niemiec AfD (7,5 proc.). Nie wiadomo, czy miejsca w regionalnym parlamencie zdobędzie Lewica – jej wynik oscyluje wokół 5-procentowego progu wyborczego.

Dane szacunkowe, uwzględniające cześć przeliczonych głosów, potwierdzają dane uzyskane w sondażu exit poll.

Lider CDU w NRW Armin Laschet powiedział, że jego partia zrealizowała oba swoje cele – stanie się najsilniejszą siłą w landzie i odsunie od władzy SPD i Zielonych. Laschet zapowiedział, że podejmie rozmowy o utworzeniu rządu ze „wszystkimi demokratycznymi siłami”. Z arytmetycznego punktu widzenia możliwe jest utworzenie rządu przez CDU z dwiema mniejszymi partiami – liberalną FDP i Zielonymi – bądź koalicja dwóch największych partii – CDU i SPD. Obecnie do stworzenia preferowanej przez CDU koalicji z FDP brak jest obu partiom kilku mandatów.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!