Wiadomości

Wybuchy metanu w kopalni “Pniówek”, pięciu górników nie żyje. Trwa dramatyczna akcja ratunkowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tysiąc metrów pod ziemią w kopalni Pniówek doszło do dwóch wybuchów metanu. Po godz. 6 ogółem poszukiwano w sumie 10 osób: trzech górników i siedmiu ratowników, z którymi utracono kontakt.

Jak poinformował kierownik zespołu komunikacji JSW Tomasz Siemieniec, po północy w kopalni Pniówek w Pawłowicach doszło prawdopodobnie do zapalenia metanu w ścianie N-6 na poziomie 1000 metrów, w wyniku czego 15 pracowników zostało poszkodowanych.

W rejonie ściany N-6 było 42 pracowników. 12 z nich zostało przetransportowanych do szpitali. Większość poszkodowanych została poparzona. W czasie, gdy w rejonie prowadzonej akcji przebywały dwa zastępy ratowników, które poszukiwały trzech pracowników, doszło prawdopodobnie do kolejnego wybuchu.

Sztab akcji stracił wówczas kontakt z siedmioma ratownikami. W dalszym ciągu nieznany pozostawał też los trzech poszukiwanych górników.

W środę przed godz. 8 Siemieniec przekazał, że ratownikom udało się dotrzeć do dwóch poszkodowanych osób – lekarz stwierdził ich zgon. Ratownicy w dalszym ciągu poszukiwali w tym czasie ogółem ośmiu osób.

Po godz. 9 poinformowano o trzeciej ofierze śmiertelnej. Godzinę później poinformowano, że w szpitalu zmarł czwarty z poszkodowanych górników. Teraz z kolei pojawiła się informacja, iż nie żyje pięciu górników.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!