Wiadomości

Wybrano jedenastkę stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Bramkarz Józef Młynarczyk, obrońcy Łukasz Piszczek, Władysław Żmuda, Jerzy Gorgoń i Antoni Szymanowski, pomocnicy Henryk Kasperczak, Kazimierz Deyna i Zbigniew Boniek oraz napastnicy Grzegorz Lato, Robert Lewandowski i Włodzimierz Lubański – to jedenastka stulecia PZPN. Bramkarz Józef Młynarczyk, obrońcy Łukasz Piszczek, Władysław Żmuda, Jerzy Gorgoń i Antoni Szymanowski, pomocnicy Henryk Kasperczak, Kazimierz Deyna i Zbigniew Boniek oraz napastnicy Grzegorz Lato, Robert Lewandowski i Włodzimierz Lubański – to jedenastka stulecia PZPN. Skład jedenastki ogłoszono podczas jubileuszowej gali Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Trenerem drużyny stulecia został Kazimierz Górski, o czym przez aklamację zadecydowała kapituła konkursu.

Wyboru jedenastki dokonali kibice oraz 27-osobowa kapituła, która wcześniej wytypowała 100 kandydatów. Głosowanie trwało od 1 października do 20 listopada.

Na galę, zorganizowaną w jednym z warszawskich hoteli, przyjechali dawno niewidziani w kraju słynni zawodnicy, jak np. Gorgoń, podpora obrony reprezentacji prowadzonej przez Kazimierza Górskiego. Właśnie piłkarze z tej drużyny – która zdobyła złoty medal olimpijski w Monachium (1972), zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach świata w RFN (1974) i wywalczyła srebro olimpijskie w Montrealu (1976) – stanowili więcej niż połowę jedenastki stulecia. Z grona wyróżnionych nie żyją już Deyna i trener Górski.

Nie mogli przyjechać do Warszawy Lewandowski i Piszczek. W sobotę czekają ich mecze ligowe w Niemczech.

Odbierając pamiątkowe statuetki, piłkarze podkreślali dumę, że wybrano ich do jedenastki stulecia. – Patrzę na obecnych tu kolegów i wspominam tych, których nie ma wśród nas i sobie myślę, że z tą drużyną bylibyśmy mistrzami świata – powiedział Lubański. “Doceniono mnie na stare lata – podkreślił z kolei Żmuda.

Boniek, pełniący jako prezes PZPN rolę gospodarza gali, zadedykował nagrodę żonie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!