Wiadomości

Wybory w Rzeszowie zostaną najpewniej przełożone

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wybory prezydenta Rzeszowa odbędą się najprawdopodobniej dopiero 13 czerwca: opóźnienie głosowania rekomenduje Główny Inspektor Sanitarny. Przedterminowe wybory stały się koniecznością po tym, jak w lutym ze stanowiska zrezygnował – po ponad 18 latach – prezydent Tadeusz Ferenc. W tej chwili – zgodnie z decyzją premiera z marca – głosowanie w stolicy Podkarpacia zaplanowane jest na 9 maja.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje przesunięcie rzeszowskich wyborów, bowiem w jego ocenie sytuacja epidemiczna jest wciąż niepewna.

GIS przyznaje, że w tej chwili spada liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem – na Podkarpaciu potwierdzono ich poprzedniej doby tylko 333 – a w szpitalach zwalnia się coraz więcej miejsc covidowych, ale – jak zaznacza Inspektor – nie wiadomo, czy jest to trwały trend.

Szef sanepidu zauważa w oświadczeniu opublikowanym na jego stronach, że w czasie “drugiej i trzeciej fali epidemii w Polsce daty przedterminowych wyborów wójtów i burmistrzów oraz wyborów uzupełniających do rad gmin zostały przesunięte”, a stało się to właśnie po rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego.

Teraz, zaznacza GIS, “pomimo tendencji schyłkowej trzeciej fali zachorowań na SARS-CoV-2 oraz prognozy poprawy sytuacji w najbliższych tygodniach ciągle należy brać pod uwagę dynamicznie zmieniającą się sytuację i ryzyko wzrostu zachorowań – w szczególności pod kątem pojawiania się nowych wariantów koronawirusa”.

Dalej Główny Inspektor Sanitarny przekonuje, że “przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć z powodu wciąż nieustabilizowanej sytuacji epidemicznej”.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!