Felietony

Wyborcze podsumowania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W wyborach samorządowych do sejmików wojewódzkich najwięcej mandatów zdobyło PiS – 254. Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) otrzymała 194 mandaty, PSL – 70, Bezpartyjni Samorządowcy – 15, a SLD-Lewica Razem 11 mandatów. PiS ma samodzielną większość w 6 sejmikach a KO w jednym.

W niedzielnych wyborach wybierano 2477 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, spośród 6958 kandydatów zgłoszonych przez 4712 komitetów wyborczych, w tym w 332 gminach i miastach gdzie zarejestrowano tylko jednego kandydata

Włodarzy wybrano w 1826 gminach i miastach.

W 649 gminach i miastach odbędzie się II tura wyborów, gdyż w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W tych gminach i miastach, ponowne głosowanie odbędzie się 4 listopada.

Nie wybrano także włodarzy w 2 gminach, w których zarejestrowano tylko 1 kandydata. Kandydaci ci w wyniku głosowania nie uzyskali więcej niż połowy ważnie oddanych głosów i w takiej sytuacji – zgodnie z Kodeksem wyborczym – wyboru wójta lub burmistrza dokonają tam rady gmin.

– W pierwszej turze wybrano 1826 wójtów, burmistrzów, prezydentów miast — poinformował przewodniczący PKW sędzia Wojciech Hermeliński.

– Do drugiej tury dojdzie w 649 gminach i miastach — dodał.

Następnie Hermeliński przystąpił do odczytywania 649 nazw miast i gmin, w których 4 listopada odbędzie się II tura.

– Oczekiwanie na te wyniki – pozostały jeszcze dalsze – trwało długo,ale ie było to nadmiernie długo, gdy weźmiemy pod uwagę, że są to szczególne wybory; to potężne zadanie — tłumaczył szef PKW, usprawiedliwiając komisje i komisarzy wyborczych z błędów.

– Niektóre komisje nie stanęły na wysokości zadania. (…) Proces musi trwać, jeśli policzenie głosów ma być uczciwe i transparentne — dodał, wskazując na „przemęczenie”. Hermerliński podał też przykład komisji z Warszawy, które w trakcie podliczania głosów zrezygnowała z dalszej pracy.

– To jest tylko pierwsza część wyników, pozostałe wyniki – czekamy jeszcze na obwieszczenia komisarzy, co do sejmików – chcemy ogłosić dzisiaj, czy dzisiejszej nocy, w najbliższych godzinach, trudno powiedzieć, kiedy to będzie – czy to będą jeszcze dwie czy cztery godziny — mówił szef PKW.

– Niezależnie od pory dnia i nocy, jak tylko dostaniemy wyniki dotyczące sejmików niezwłocznie je ogłosimy, żeby można było jak najszybciej całą tę procedurę wyborczą zakończyć. Jest to już końcówka liczenia, ale nie chcę powiedzieć, ile czasu to zajmie, żeby nie było jakichś obietnic, na których państwo będziecie polegać — dodał.

Hermeliński poinformował, że PKW przedstawi wyniki pozostałych wyborów najpewniej już po północy ze środy na czwartek.

W całym kraju w sejmikach wojewódzkich do zdobycia było 552 mandatów (w poprzednich wyborach było to 555 mandatów; o 3 zmniejszyła się liczba radnych w sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego).

Najwięcej – 254 – mandaty otrzymało PiS. Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) zdobyła 194 mandaty, PSL – 70, Bezpartyjni Samorządowcy – 15, a SLD-Lewica Razem 11 mandatów.

Ponadto mandaty w sejmikach wojewódzkich zdobyły jeszcze komitety: Mniejszość Niemiecka – 5 mandatów, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska – 2 mandaty, oraz KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty – 1 mandat.

PiS wygrał wybory w 9 sejmikach województw: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i świętokrzyskim.

Koalicja Obywatelska wygrała w 7 sejmikach województw: kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

PiS ma samodzielną większość w 6 sejmikach województw: lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim.

Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość w 1 sejmiku – województwa pomorskiego. Zakładając możliwość współpracy z ludowcami, koalicja KO i PSL miałaby szansę na rządzenie w sejmikach województw: kujawsko-pomorskim (18 mandatów na 30 wszystkich), mazowieckim (26 na 51), warmińsko-mazurskim (19 na 30) oraz wielkopolskim (22 na 39).

W województwach lubuskim i zachodniopomorskim zbudowanie większości koalicyjnej zależało będzie od decyzji radnych SLD i Bezpartyjnych Samorządowców. W opolskim – od radnych Mniejszości Niemieckiej. Z kolei w sejmiku woj. śląskiego – od decyzji radnych SLD, a w dolnośląskim – od Bezpartyjnych Samorządowców i KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!