Wiadomości

Wyborcy Koalicji Obywatelskiej nie chcą reparacji od Niemiec

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

58 proc. wyborców KO jest przeciwko staraniom o reparacje od Niemiec.

Ponad połowa Polaków popiera zabiegi zmierzające do uzyskania reparacji od Niemiec za straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej – tak wynika z najnowszego badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl.

W badaniu zadaliśmy respondentom następujące pytanie: Czy według Pani/Pana Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji (odszkodowania) za straty poniesione w czasie II Wojny Światowej? Na tak zadane pytanie twierdząco odpowiedziało 52 proc. badanych.29 proc. jest przeciwko zabiegom o reparacje. 19 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Zabiegi o reparacje popiera aż 90 proc. wyborców PiS. Wśród wyborców KO przeważają przeciwnicy – 58 proc. nie chce działań w tej sprawie.

Na początku stycznia zapytano Polaków, czy Niemcy powinny wypłacić Polsce odszkodowania na straty wojenne (a nie o słuszność bądź celowość zabiegów w tej sprawie). Wówczas wskaźnik akceptacji wyniósł 57 proc. Przeciwnego zdania było 19 proc. respondentów. 24 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

W zeszłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła – z inicjatywy wiceszefa MSZ Arkadiusza Mularczyka – uchwałę w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z napaścią Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszą okupacją niemiecką.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!