Wiadomości

Wybierając się w góry, szpilki należy zostawić w domu…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W góry w żadnym wypadku nie wybieramy się np. w sandałach czy adidasach. Nieodpowiednie obuwie noszone przez turystów jest główną przyczyną urazów – przestrzega naczelnik bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Szczurek.

Jak zaznaczył, “idąc w góry należy ubrać buty, które co najmniej usztywnią nam kostkę”. “W żadnym wypadku nie wybieramy się np. w sandałach, adidasach, czy – co też się czasami zdarza – w szpilkach” – powiedział.

Naczelnik zwrócił uwagę, że szlaki górskie to nie są płaskie i szerokie ścieżki. “Niejednokrotnie chodzimy po kamieniach lub glinie, która po deszczu zmienia się w błoto. Właściwe obuwie pomaga spokojnie i bezpiecznie przebywać w górach” – podkreślił.

Naczelnik zauważył, że urazy kończyn, szczególnie kończyn dolnych, są najczęstszymi powodami interwencji GOPR. “Złamania czy skręcenia są zazwyczaj spowodowane nieodpowiednim obuwiem” – wyjaśnił PAP Szczurek.

Przypomniał także, że przed każdą wycieczką górską konieczne jest zaznajomienie się z aktualną prognozą pogody. “Pozwoli nam to przygotować się na zmianę warunków pogodowych, a te w górach następują raptownie” – mówił.

Dodał, że jeśli burza zaskoczy nas powyżej górnej granicy lasu, to nigdy nie zbiegamy z gór. Trzeba – jak mówił – spokojnie zejść z grani, bo najczęściej tam zdarzają się wyładowania atmosferyczne.

Naczelnik Szczurek zwrócił również uwagę, że wybierający się w góry zawsze powinni mieć naładowany telefon komórkowy, a w nim zainstalowaną aplikacje “Ratunek”. “Dzięki tej aplikacji łatwiej i szybciej możemy dotrzeć do poszkodowanych” – zaznaczył.

/wnp.pl, fot. twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!