Wiadomości

WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Europoseł PiS Anna Zalewska informuje na Twitterze, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego kopalni w Turowie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 31 maja br. wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w Turowie. Decyzja została podjęta na wniosek organizacji Die Große Kreisstadt Zittau, a także czeskiego i niemieckiego oddziału Greenpeace, oraz Fundacji Frank Bold z siedzibą w Krakowie. Decyzję sądu w rozmowie z portalem wPolityce.pl skomentowała europoseł PiS Anna Zalewska.

– Postanowienie przychyliło się w całości do wszystkich skarg dotyczących wydawania decyzji środowiskowych, które podnoszone były przy wydawaniu koncesji do 2026, a później do 2044 roku. To o tyle zaskakujące, że kwestie podnoszone przez te NGO-sy były absolutnie niemerytoryczne, bardzo emocjonalne. Dotyczyły tego między innymi, że ten, który szkodzi, płaci – ale przecież Turów płaci ETS-y. Podnoszono kwestię niwelowania szkód, a to robi Turów zgodnie ze wszystkimi rozporządzeniami UE, tak samo, jak po stronie niemieckiej i czeskiej. I wreszcie, że należy zaprzestać wydobywania, ponieważ grozi to nieodwracalnymi zmianami w środowisku – podkreśla europoseł. Z ubolewaniem zaznaczyła, że tym razem to polski sąd “przykłada rękę do 60 tys. miejsc pracy i do kompleksu, który zapewnia 8 proc. naszej energii (…) mimo stosowania się do wszystkich możliwych przepisów”.

– Oczywiście PGE będzie się odwoływać do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale musimy być po stronie Turowa, pilnować tego postępowania, żeby absolutnie nie doszło do sytuacji, że ktoś w sposób polityczny czy emocjonalny podejmuje takie decyzje – podsumowała Anna Zalewska.

/tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!