Wiadomości

Wrzenie rewolucyjne w Iranie. Policjanci uciekają przed młodymi ludźmi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Iranie od soboty dochodzi do masowych protestów, które wybuchły po śmierci Mahsy Amini, zatrzymanej przez policję za „nieodpowiedni ubiór”. 22-latka z Irańskiego Kurdystanu po „przesłuchaniu” zapadła w śpiączkę i zmarła.

W sobotę i niedzielę w wielu miastach Irańskiego Kurdystanu miały miejsce masowe demonstracje, które były brutalnie tłumione przez siły porządkowe. Wczoraj pojawiła się informacja, że w miastach Bukan, Mahabad, Sakez i Sanandadż rozpoczął się strajk generalny. Równocześnie fala protestów rozlała się na miasta perskie, do gwałtownych starć demonstrantów z policją doszło między innymi w stołecznym Teheranie.

Nieoficjalne doniesienia mówią, że wczoraj śmierć poniosły dwie osoby, które zginęły, gdy siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do protestujących w kurdyjskim mieście Sakez, rodzinnym mieście Amini. Dwie inne osoby miały zostać zabite w mieście Divandarreh w „bezpośrednim ostrzale” sił bezpieczeństwa, a jedna – w Dehgolan, również w Kurdystanie. Władze przyznały, że wśród uczestników zamieszek są ofiary śmiertelne.

Dziś protesty przybrały jeszcze bardziej masowy charakter. Praktycznie w całym kraju dochodzi do demonstracji i starć z policją. Przy tym protesty objęły dziś także miasta zamieszkałego przez mniejszość turecką Południowego Azerbejdżanu. Na filmie poniżej – starcia demonstrantów z policją w największym mieście Azerbejdżanu Południowego, w Tebriz, gdzie policjanci zmuszeni zostali do odwrotu:

O ile w miastach perskich protesty koncentrowały się przede wszystkim na kwestiach obyczajowych, a ich uczestnicy wyrażali sprzeciw wobec restrykcyjnym przepisom dotyczącym ubioru, to w miastach Południowego Azerbejdżanu pojawiły się też hasła niepodległościowe. Kwestie etniczne podnoszone też były w Kurdystanie.

W sumie demonstracje, które zamieniły się w starcia z siłami porządkowymi, odbyły się w co najmniej 26 miastach. W wielu przypadkach policjanci uciekali przed demonstrantami, porzucając pojazdy, które następnie były niszczone. Doszło do przypadków podpalenia komisariatów i linczowania policjantów, a w Sari (na filmie) tłum zajął miejscowy ratusz.

Są doniesienia, iż w niektórych miastach policjanci użyli broni palnej. Jesteśmy też w posiadaniu filmu, którego z uwagi na drastyczne sceny nie zamieścimy, na którym widać atak na policjantów na motorach przy użyciu koktajli Mołotowa. Jeden z policjantów spłonął.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!