Wiadomości

USA blokuje sprzedaż izraelskiego systemu obrony przeciwlotniczej do Niemiec

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Israel Today poinformował 18 września, że ​​administracja prezydenta USA Joe Bidena zablokowała sprzedaż zaawansowanego izraelskiego systemu obrony powietrznej Niemcom.

Izraelowi nie udało się sprzedać swojego hipersonicznego systemu rakietowego Arrow 3 Niemcom, pomimo licznych prób uzyskania zgody USA. Jest to amerykańsko-izraelski projekt obronny finansowany z corocznej pomocy zagranicznej dla Izraela. Został opracowany i wyprodukowany wspólnie przez Israel Aerospace Industries (IAI) i Boeinga.

Wcześniej, mianowicie w marcu kanclerz Niemiec Olaf Scholz oficjalnie wyraził zainteresowanie zakupem systemu podczas spotkania z byłym premierem Izraela Naftali Bennettem. Po spotkaniu izraelski minister obrony Benny Gantz skontaktował się z administracją amerykańską z prośbą o zgodę na sprzedaż. Prośba została jednak odrzucona, choć była kilkakrotnie ponawiana. Zgoda USA jest obowiązkowa z uwagi na to, że amerykańscy podatnicy pokryli 80 procent budżetu projektu, inwestując do 2,2 miliarda dolarów w prace badawczo-rozwojowe na rzecz IAI.

Scholz ponownie zainteresował się systemem podczas spotkania z premierem Izraela Yairem Lapidem w Berlinie 12 września. „Jesteśmy bardzo chętni do współpracy z Izraelem, w tym w dziedzinie obrony powietrznej, gdzie Izrael ma bardzo skuteczny produkt z systemem Arrow 3” – powiedział Scholz na wspólnej konferencji prasowej z Lapidem.

Publiczne uwagi były szokiem dla Lapida, ponieważ Izrael często robi wszystko, aby utrzymać w tajemnicy szczegóły ewentualnego eksportu broni. Ariel Kahane poinformował w „Israel Today”, że Lapid nie przyjął dobrze wyraźnego odniesienia Scholza do „izraelskich rakiet” i odmówił udzielenia mu jakichkolwiek informacji technicznych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!