Europa Polska Wiadomości

Wreszcie ! Ale oby na gestach i słowach się nie skończyło…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski, który wczoraj rozmawiał z przedstawicielami białoruskich władz, w tym z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką, dziś spotkał się z przedstawicielami białoruskiej opozycji. W spotkaniu wzięli udział: Jurij Gubariewicz, Paweł Siewieriniec, Nikołaj Statkiewicz, Aleksandr Milinkiewicz, Antonina Kowaliewa, Aleksander Stralcow, Jelena Aniksim i Walentin Stefanowicz.

 

Białoruscy opozycjoniści wyrażali zgodnie zaniepokojenie perspektywą zmiany polskiego stanowiska w odniesieniu do władz i białoruskiej opozycji.

 

– Białoruska strona była zgodna co do krytycznej oceny tych przewidywanych zmian – powiedział przedstawiciel Ruchu «Za Swabodę» Jurij Gubariewicz.

 

W wypowiedziach uczestników dzisiejszego spotkania raz za razem pojawiała się opinia, że polskie władze zdają się obecnie definiować swoje interesy w relacjach z Białorusią…

 

– Nasi polscy koledzy najwyraźniej tak właśnie rozumieją swoje narodowe interesy – powiedział po spotkaniu, poproszony o komentarz przez Agencję БелаПАН, Nikołaj Statkiewicz. – Oni już zapewne nie mówią naszym władzom o demokracji, uczciwych wyborach, a mówią o Związku Polaków, transmitowaniu na Białoruś kanału telewizyjnego TVP «Polonia» i tak dalej.

 

Chce się powiedzieć – nareszcie !

 

I oby tylko na gestach i słowach się nie skończyło. Bo właśnie to powinno być najważniejsze dla polskich władz w relacjach z Białorusią – los żyjących tam Polaków, poszanowanie ich praw, swobodny dostęp do polskiej kultury i oświaty, ochrona polskiego dziedzictwa materialnego i niematerialnego, wsparcie dla polskich przedsiębiorców działających na tamtejszym rynku oraz umacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

 

WK

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!