Europa Wiadomości

Wraz z 1 stycznia Wielka Brytania oficjalnie opuściła struktury Unii Europejskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl wraz z nowym rokiem dobiegł końca okres przejściowy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Brexit stał się faktem. „Rzutem na taśmę”, bo w Wigilię, dopięta została umowa handlowa.

Zanim Brytyjczycy pożegnali rok 2020, Wielka Brytania opuściła struktury UE. Stało się to o godz. 23.00 czasu londyńskiego (w brukselski nowy rok). Wydarzenie nie było hucznie celebrowane, bo uniemożliwiały to przepisy antywirusowe. Symboliczne pożegnanie z UE można było dostrzec na Parliament Square w Londynie. Tam grupka ludzi o 23:00 wzniosła toast.

Premier Boris Johnson odnosząc się do Brexitu podkreślił w oświadczeniu, że dla kraju jest to „niesamowity koment”. Jak dodał, „mamy naszą wolność w naszych rękach i od nas zależy, czy wykorzystamy ją jak najlepiej”.

Nieco inaczej sprawa postrzegana jest w Szkocji. Tam szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon apelowała by UE pozostawiła „zielona światło”, bo Szkocja powróci. Wkrótce. Czy to możliwe? Z pewnością siły polityczne będą dążyły do przeprowadzenia w tej sprawie referendum.

Co się zmieni? W sferze handlowej na linii Wielka Brytania – UE, niewiele. Zawarta umowa sprawia, że handel w tym obszarze będzie się odbywał na niemal niezmienionych zasadach. Wielka Brytania będzie jednak sama prowadziła swoją politykę handlową. Wiele zmieni się jeśli chodzi o przepływ ludzi – wszyscy obywatele krajów unijnych chcący pracować w tym kraju muszą się ubiegać o wizę.

Historia Brexitu sięga roku 2016, kiedy to odbyło się referendum w tej sprawie. 52 proc. głosujących opowiedziało się za opuszczeniem UE. Po długich negocjacjach Wielka Brytania miała opuścić unię 29 marca 2019 roku. Termin był przekładany dwukrotnie.

Gratulujemy.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!