Wiadomości

Wprowadzili kwoty dla transseksualistów w konkursach dla lekarzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd Aragonii, wspólnoty autonomicznej na północnym wschodzie Hiszpanii, ogłosił egzaminy konkursowe na lekarzy rodzinnych w publicznych ośrodkach zdrowia. Z 217 oferowanych miejsc pracy dla lekarzy rodzinnych 29 zarezerwowano dla określonych grup, w tym osób transseksualnych i cierpiących na choroby psychiczne.

Dwa stanowiska są przeznaczone dla lekarzy cierpiących na chorobę psychiczną, cztery dla transseksualistów, sześć dla ofiar przemocy ze względu na płeć, trzy dla ofiar terroryzmu, trzynaście dla osób z niepełnosprawnościami fizycznymi i jedno dla osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Limit miejsc dla tych grup został ustanowiony zgodnie z regionalnym ustawodawstwem. Po raz pierwszy objęto nim również osoby z rozpoznaną chorobą psychiczną i osoby transseksualne.

W 2019 roku weszła w życie uchwalona przez parlament Aragonii ustawa o prawach i gwarancjach dla osób z niepełnosprawnościami. Prawo uznało osoby cierpiące na choroby psychiczne za szczególną grupę, której gwarantowany jest limit miejsc w każdej publicznej ofercie pracy ogłaszanej przez rząd regionalny.

Podstawą kwoty dla transseksualistów jest przyjęta w Aragonii w 2018 roku ustawa o tożsamości i ekspresji płciowej oraz równości społecznej między mężczyznami i kobietami.

Obecnie szefową resortu zdrowia w rządzie Aragonii jest Sira Repolles z socjalistycznej partii PSOE. Aragonią rządzi koalicja PSOE, lewicowej Podemos oraz nacjonalistycznych ugrupowań Chunta i PAR.

/interia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!