Wiadomości

Wojsko pomoże chronić granicę, ale konieczna jest budowa zapór i zasieków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Granica jest uszczelniona. Straż Graniczną wspiera od tygodnia 1000 żołnierzy Wojska Polskiego – poinformował we wtorek wieczorem wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, odnosząc do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Informacje przekazane przez wiceszefa MSWiA na Twitterze to odpowiedź na wpis posła Konfederacji Roberta Winnickiego, który napisał wcześniej, że “jeśli Straż Graniczna nie radzi sobie z odpieraniem fal imigrantów ze strony Białorusi, trzeba ją jak najszybciej wspomóc oddziałami Wojska Polskiego”. “Zważywszy na sytuację na Biskim Wschodzie, w Etiopii i Afganistanie trzeba szybko uszczelniać granice” – dodał poseł.

We wtorek wieczorem wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przekazał na TT, że żołnierze pomagają SG od tygodnia. “Granica jest uszczelniona. Straż Graniczną wspiera od tygodnia 1000 żołnierzy Wojska Polskiego” – poinformował. “Działamy szybko i skutecznie” – podkreślił.

Także we wtorek Centrum Informacyjne Rządu podało, że tylko w sierpniu tego roku na polsko-białoruskiej granicy 1 935 osób usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę. “Z tego Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy przez 1 175 osób, a 760 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach” – przekazało CIR.

Rząd 17 sierpnia przyjęł przygotowany w MSWiA projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Celem zmian – jak wskazało CIR – jest dostosowanie przepisów do aktualnej sytuacji migracyjnej występującej na granicy zewnętrznej UE. Jak donosi portal o2.pl, powołując się na swoich informatorów, w ośrodkach dla uchodźców przebywać ma już ponad 1,5 tys. imigrantów.

Kilka dni temu, w rozmowie z portalem isokolka.eu, Piotr Rećko, starosta sokólski podkreślał, że oprócz pojawienia się wojska, potrzebne jest dalsze wsparcie “przede wszystkim budowa zapór i zasieków, które uniemożliwią nielegalne przekraczanie granicy, szczególnie w miejscach, gdzie znajdują się ciągi komunikacyjne”.

O tym, że nadciąga wielka fala migrantów i że czas budować zasieki wzdłuż naszej wschodniej granicy, piszemy na łamach naszego portalu od dawna:

Zanim migranci przekroczą granicę irańsko-turecką: „Nie bój się, gdy żołnierz strzela w powietrze”

Wędrówki ludów… Afgańczycy pieszo przemierzają Iran, by dostać się do Turcji /film/

Dziesiątki tysięcy migrantów mogą dotrzeć do Polski. Czy Polska jest na to przygotowana?

Funkcjonariusze Podlaskiej Straży Granicznej zatrzymali 349 nielegalnych migrantów

/infosecurity24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!