Wiadomości

Wojska USA przyspieszają proces wycofywania się z Afganistanu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Armia amerykańska wycofa się z Afganistanu za kilka dni, na długo przed terminem 11 września wyznaczonym przez prezydenta Joego Bidena na zakończenie najdłuższej wojny w Ameryce – informuje Agencja Reutera, opierając się na anonimowych źródłach w Waszyngtonie.

Wojsko amerykańskie przestało publicznie podawać dane o tempie wycofywania się po tym, jak operacja na początku czerwca została zrealizowana w 50 proc.

Ujawnienie szybkiego tempa wycofywania się USA następuje, gdy Talibowie prowadzą ofensywę w całym kraju. Według informacji przekazywanych przez Talibów, w pełni kontrolują oni ok. 200 dystryktów (powiatów), podczas gdy w momencie gdy prezydent Joe Biden ogłosił decyzję o rozpoczęciu wycofywania wojsk amerykańskich z Afganistanu mieli w swym posiadaniu 61 dystryktów.

Przedwczoraj Talibowie podawali, że w pełni kontrolują oni 180 dystryktów, a kolejnych ponad sto częściowo. Od tamtej pory przejęli oni pełną kontrolę nad co najmniej kilkunastoma dystryktami (tylko wczoraj mowa była o dziewięciu dystryktach).

Talibowie zdobyli ponad sto dystryktów od początku czerwca

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ma w środę spotkać się w Pentagonie ze swoim niemieckim odpowiednikiem. Niemcy, które miały drugi co do wielkości kontyngent wojsk po Stanach Zjednoczonych w Afganistanie, ogłosiły, że zakończyły wycofywanie się z Afganistanu.

Nie jest jasne, czy tempo wycofywania się USA pozwoli na ewakuację tysięcy zagrożonych afgańskich tłumaczy i ich rodzin. Tzego oczekiwano przed wycofaniem się USA.

Prowincja Ghazni, za którą niegdyś odpowiedzialni byli polscy żołnierze, podobno w całości jest już pod kontrolą Talibów

Wycofanie wojsk i sprzętu z Afganistanu nie obejmowałoby sił, które pozostaną, by chronić dyplomatów w ambasadzie USA i potencjalnie pomagać w zabezpieczeniu lotniska w Kabulu. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli Agencji Reutera, że oddział chroniący amerykańską ambasadę może liczyć około 650 żołnierzy.

Tymczasem tysiące Afgańczyków próbują wydostać się z kraju, by uciec przed wojną i biedą. Ci, którym udaje się dostać do Iranu, zmierzają następnie w kierunku Turcji…

/TVP Info, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!