Wiadomości

Wojska ukraińskie są już w centrum Izjumu. Podobno do niewoli dostała się ogromna liczba żołnierzy rosyjskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Można już mówić o sromotnej klęsce zgrupowania wojsk rosyjskich w obwodzie charkowskim. Wojska ukraińskie są już w centrum miasta Izjumu, co potwierdzają zarówno źródła rosyjskie, jak i ukraińskie…

Przypomnijmy, że natarcie wojsk ukraińskich, które wyprowadzone zostało z rejonu wsi Pryszyb, przerwało pozycje rosyjskie i Ukraińcy zdobyli ważne skrzyżowanie dróg Wołochiw Jar, Siemieniwka i w ciągu 2 dni zbliżyli się do miasteczka Szewczenkowe. W ten sposób wojska ukraińskie posunęły się w ciągu dwóch dni o ponad 30 kilometrów. Równocześnie wyprowadzone zostało uderzenie z rejonu Czkałowskiego na Szewczenkowe. Pozwoliło to związać obronę miasta Szewczenkowe i uniemożliwiło Rosjanom w zorganizowany sposób wycofać się do miasta.

Wkrótce pojawiły się doniesienia, iż Wojska ukraińskie zdobyły Wołochiw Jar, a Rosjanie rozpoczęli odwrót z rejonu na zachód od m. Szewczekowe. Siedem leżących tam wiosek przeszło pod kontrolę sił ukraińskich…

Niedługo potem udostępniono film, na którym widać, iż nad budynkiem administracyjnym w Bałakliji powiewa ukraińska flaga, a nadto zamieszczone zostało zdjęcie z żołnierzem ukraińskim w m. Szewczenkowe – oba te miasta znalazły się pod kontrolą wojsk ukraińskich, które – kontynuując natarcie – przecięły główne szlaki zaopatrzeniowe zgrupowania wojsk rosyjskich, które od kilku miesięcy próbowało bezskutecznie nacierać z rejonu Izjumu na Sławiańsk.

Przedwczoraj wieczorem dotarły do nas informacje, że wojska ukraińskie są już na przedmieściach Kupiańska, ale także – że również nieco dalej na południe dotarły one do rzeki Oskoł, m.in. pojawiły się doniesienia, że Ukraińcy zajęli już wioski Sinicha i Senkowe.

Oczyściwszy z nieprzyjaciela zachodni brzeg rzeki Oskoł (na południe od Kupiańska), siły ukraińskie zwróciły się w kierunku Izjumu. Liczebność znajdującego się tam zgrupowania wojsk rosyjskich szacowano na ok. 10 tysięcy żołnierzy, więc spodziewano się, iż stawi ono twardy opór.

Późnym wieczorem wojska ukraińskie nacierające w kierunku Izjumu od północnego-zachodu dotarły do wsi Hlinskie i że są już w odległości 5 kilometrów od centrum miasta.

Równocześnie od strony Sławiańska wyszło natarcie w kierunku na Lyman i Swiatohirsk. To drugie miasto zostało podobno zdobyte przez wojska ukraińskie.

Również wczoraj, późnym wieczorem pojawiły się doniesienia, że oddziały ukraińskie zdobyły leżące na wschód od Izjumu wioski Kapitoliwka oraz Oskil i że dotarły już na wschodnie przedmieścia Izjumu, gdzie Rosjanie zaczęli wywieszać białe flagi.

W tym samym czasie toczyły się walki o Kupiańsk. Rosjanie skierowali tam posiłki, ale wojska ukraińskie zdołały poważnie uszkodzić most przez rzekę Oskoł. Wieczorem dotarły do nas informacje, że miasto, a przynajmniej jego lewobrzeżna część, jest już pod kontrolą wojsk ukraińskich. Dziś rano pojawiły się filmy i zdjęcia potwierdzające ten fakt:

Obecnie wojska ukraińskie nacierają nadto na Lyman. Podobno są już w centrum miasta. Przerzuciwszy most pontonowy w rejonie wsi Stary Karawan, wyprowadzili natarcie od południowego-zachodu…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!