Wiadomości

Wojska Senegalu rozpoczęły operację wojskową w Gambii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dowództwo Sił Zbrojnych Senegalu ogłosiło, że wojska tego kraju przekroczyły granicę z Gambią i rozpoczęły operację wojskową mającą na celu przekazanie władzy zwycięzcy grudniowych wyborów prezydenckich. Operacja prowadzona jest na podstawie mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ – Adama Barrow uzyskał poparcie przedstawicieli wszystkich piętnastu krajów RB ONZ.

 

Wcześniej Adama Barrow, który jako kandydat zjednoczonej opozycji zwyciężył w grudniowych wyborach prezydenckich, został zaprzysiężony na nowego prezydenta Gambii. Ceremonia odbyła się jednak nie w stolicy kraju, ale w jego w ambasadzie w sąsiednim Senegalu. Stało się tak dlatego, że piastujący od 22 lat urząd prezydenta Yahya Jammeh. Jego kadencja kończy się o północy, jednakże odmawia on uznania wyników wyborów, powołując się na nieprawidłowości w czasie głosowania.

 

Rzecznik armii Senegalu, płk. Abdoul Ndiaye, powiedział w rozmowie z Associated Press, że pierwsze jednostki wojskowe weszły do Gambii i są w drodze do jej stolicy, Bandżul. Dziennikarze AP widzieli co najmniej 20 pojazdów wojskowych skoncentrowanym w granicznym mieście Karang.

 

 

Spodziewając się wybuchu wojny, tłumy uchodźców starają się wydostać z Gambii.

 

 

Ale nie tylko dlatego śledzimy z uwagą to, co się tam dzieje, ale przede wszystkim na fakt, że to właśnie Gambia w połowie XVII wieku znalazła się w orbicie wpływów Pierwszej Rzeczpospolitej, o czym pisaliśmy tutaj:

 

Imperialne marzenia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!