Wiadomości

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Odrabiamy zaległości ostatnich 30 lat i wykonujemy pracę, która będzie ważna nie tylko dla nas i dla naszych potomnych – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Szef rządu wyraził wdzięczność wszystkim, którzy „przyczynili się do tego, aby przechować pamięć o walkach na Westerplatte i walkach września i początku października 1939 r.”.

– Wtedy Polska zmieniła historię świata. To, że rzuciliśmy się w nierówny bój z niemiecką Rzeszą zmieniło wtedy historię świata — ocenił.

W tym kontekście zwrócił uwagę, że często mówi się, że Westerplatte, to takie polski Pearl Harbor, tymczasem jak – zaznaczył – powinno być odwrotnie.

– Westerplatte było pierwsze, dużo wcześniej (…). O Pearl Harbor powinno się mówić, że to jest amerykańskie Westerplatte, i tak musi być w przyszłości, bo taka jest kolej rzeczy, taka jest historia, taka jest prawda — mówił. Morawiecki podkreślał, że o prawdę „właśnie musimy bardzo zabiegać, bardzo musimy o nią walczyć”.

Nawiązywał też do słów Zbigniewa Herberta, że historycy zwycięzców wymazują rolę pokonanych.

– My byliśmy pokonani wtedy, ale duch naszych bohaterów z tamtych czasów poprowadził nas ku zwycięstwu; ku Solidarności i przezwyciężeniu czerwonej zarazy — mówił premier. Jak dodał, w późniejszych latach brak było siły i woli, aby „walczyć o tę prawdę, żeby ją przypominać potomnym”.

– Dlatego dzisiaj wmurowując ten kamień węgielny pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 odrabiamy zaległości ostatnich 30 lat i wykonujemy pracę, która będzie ważna nie tylko dla nas i dla naszych potomnych, będzie ważna dla Europy, dla całego świata — podkreślił Morawiecki.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!