Wiadomości

Prezydent Duda: II wojna światowa zaczęła się od zbrodni wojennej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

II wojna światowa zaczęła się od zbrodni wojennej – powiedział o zbombardowaniu 1 września 1939 r. Wielunia prezydent Polski Andrzej Duda podczas niedzielnych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu.

„To był normalny świat, który został zniszczony wbrew zasadom prawa międzynarodowego, konwencji haskiej, (…) to była zbrodnia wojenna. II wojna światowa zaczęła się od zbrodni wojennej” – powiedział Duda o zbombardowaniu Wielunia. Powiedział, że według historyków, „Wieluń miał pokazać, że to będzie wojna totalna, wojna, w której nie będzie żadnych zasad, że to będzie wojna na zniszczenie”.

Zdaniem prezydenta, „świat musiał przeżyć tę hekatombę, aby odebrać straszliwą lekcję, która kosztowała dziesiątki, miliony istnień ludzkich na całym świecie, również cywilów, ludzi niezaangażowanych w walkę”. Przypomniał, że „Polska straciła 6 mln swoich obywateli, w tym 3 mln obywateli pochodzenia żydowskiego, bestialsko zamordowanych w obozach zagłady w wielu miejscach”.

„To była II wojna światowa, która spustoszyła świat, o której nigdy nie zapomnimy, bo nie wolno nam zapomnieć. Nie wolno nam zapomnieć nawet kiedy jej naoczni świadkowie odejdą” – mówił. „Nie wolno o niej zapomnieć, aby to, co stało się w Wieluniu, a potem w wielu innych miejscach w Polsce i na świecie, nigdy więcej się nie powtórzyło” – dodał.

Prezydent Duda podkreślił, że „nawet o najstraszniejszej historii trzeba pamiętać, o takiej, jaka ona rzeczywiście była, bo tylko prawda historyczna może uleczyć rany, w powiązaniu z innymi działaniami, którymi na jej tle się realizuje”.

„Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń. Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii. I proszę o przebaczenie” – powiedział Frank-Walter Steinmeier po niemiecku i po polsku. Prezydent Niemiec mówił w Wieluniu, że to tutaj 80 lat temu rozpoczęło się piekło wywołane przez niemiecką nienawiść i chęć dominacji rasy.

Prezydent Niemiec podziękował mieszkańcom miasta, że 1 września może być wśród nich oraz prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zaproszenie na uroczystości.

„Kto zna te obrazy, słyszał tę historię, kto widział ten dramat, tę śmierć i to zniszczenie, które było wynikiem niemieckiego ataku sprzed 80 lat, ten wie, że właśnie tutaj miały początek niemieckie nienawiść, przemoc i zbrodnia. Przez kolejne sześć lat ciągnęły się przez Polskę i całą Europę” – zaznaczył niemiecki przywódca i dodał: „kto zna tę historię, rozumie też, że nie jest oczywiste, że prezydent Republiki Federalnej Niemiec stoi w tym miejscu – przed tymi, którzy przeżyli oraz przed nowym pokoleniem”.

/tvp.info, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!