Wiadomości

Włoska mafia wyłudza unijne pieniądze, chodzi o miliony euro

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sobotę policja aresztowała 94 osoby podczas porannego nalotu na mafię sycylijską w związku z oszustwem, w którym gangi wyłudziły miliony euro na dopłaty do gospodarstw rolnych. Pieniądze te pochodziły z funduszy europejskich.

W latach 2010–2017 sycylijskie rodziny mafijne otrzymały ponad 10 milionów euro z Unii Europejskiej w formie dotacji przeznaczonych na gospodarstwa rolne w prowincji Mesyna. W związku z masowymi oszustwami policja aresztowała 94 osoby i zamknęła 151 farm w jednej z największych operacji przeciwko klanom sycylijskiej mafii zwanej Cosa Nostra .

Jak podaje włoski dziennik La Repubblica, dwa sycylijskie klany mafijne połączyły swoje siły i razem spiskują, aby wyłudzać pieniądze z Europejskiego Funduszu Rolniczego (EFRG) i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Wyłudzenia w większości mają charakter przymusowy. „Często, obawiając się samego imienia gangstera, rolnik porzuca swoją ziemię, nie próbując nawet się buntować, z obawy przed odwetem” – powiedział Sergio Mastroeni, lokalny sędzia komentując doniesienia The Guardian.

Wśród 94 aresztowanych był 39-letni burmistrz Tortorici, Emanuele Galati Sardo, ponadto szefowie dwóch rodzin przestępczych oraz lokalni urzędnicy, którzy pomagali w procesie wyłudzania unijnych pieniędzy. Rodziny przestępcze zaangażowane w oszustwa groziły lokalnym rolnikom, którzy odmówili przystąpienia do udziału w spisku, niszcząc ich ziemię, zabijając zwierzęta, a nawet paląc domy.

/Telewizja Republika, fot. nuovosud.it/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!