Wiadomości

Włoska Izba Deputowanych uchwaliła ustawę o tzw. homotransfobii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Włoska Izba Deputowanych przyjęła w środę ustawę o zwalczaniu homotransfobii, nienawiści do kobiet i przemocy, także wobec osób niepełnosprawnych. Ustawa trafi do Senatu. Koalicja apeluje, by uchwalił ją jak najszybciej. Ostro ustawę krytykuje opozycja.

Za przyjęciem ustawy, budzącej od kilku miesięcy kontrowersje, głosowało 265 deputowanych, przeciwko było 193. Przyjęcie ustawy deputowani koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i centrolewicowej Partii Demokratycznej powitali owacją.

Ustawa rozszerza przepisy o ochronie prawnej osób ze względu na pochodzenie etniczne i religię również na orientację seksualną.Przewiduje karę więzienia dla sprawców przemocy i tych, którzy do niej nawołują wobec drugiej osoby ze względu na jej orientację seksualną.

– Głosowaniem tym kraj wykonał ważny krok naprzód ku ustawie cywilizacyjnej, oczekiwanej od dziesięcioleci — oświadczyli parlamentarzyści Ruchu.

Podkreślili, że przepisy te „w pełni przestrzegają wolności wypowiedzi i opinii”, a ich jedynym celem jest zapewnienie większej ochrony tym, którzy „codziennie są narażeni na dyskryminację lub gnębienie wyłącznie z powodu orientacji seksualnej”.

Z kolei deputowana Partii Demokratycznej Susanna Cenni stwierdziła, że „w trudnych czasach naznaczonych przez niewiadomą i strach” parlament wydał „pozytywny” dokument.

Stwierdza on, dodała, że każdy obywatel ma prawo kochać i „nie może być dyskryminowany z powodu swych wyborów”. Ustawa ma „uderzyć w siewców nienawiści” i daje postawy do „wzrostu w kulturze szacunku” – oceniła.

Przeciwko ustawie głosowała prawicowa Liga. Jej kilkoro deputowanych we wspólnym oświadczeniu uznało tę inicjatywę ustawodawczą za „szaleństwo”, do którego dochodzi w czasach poważnego kryzysu na tle pandemii.

– Ustawa o homotransfobii wprowadza kulturę gender już do szkoły podstawowej — stwierdzili politycy Ligi, odnosząc się do przyjętej poprawki o lekcjach antydyskryminacyjnych w szkołach pierwszego stopnia.

– Myślenie o tym, że dzieci z pierwszej klasy szkoły podstawowej zrozumieją, co to jest homoseksualizm, biseksualizm i transseksualizm, jest po prostu obłąkaniem — ocenili deputowani Ligi.

Zaprotestowali też parlamentarzyści prawicowego ugrupowania Bracia Włosi, którzy zawiązali sobie usta na znak protestu przeciwko przepisom, które według nich krępują wolność wypowiedzi.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!