Wiadomości

Włosi zaczynają testy swojej szczepionki na Covid-19

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Testy włoskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi rozpoczynają się w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani. Spośród siedmiu tysięcy ochotników wybrano 90. Otrzymają za to po 700 euro.

– To może być przełom w walce z Covid-19 – podkreślają włoskie media przed oczekiwaną inauguracją testowania szczepionki. Projekt jej stworzenia sfinansowały władze stołecznego regionu Lacjum wraz z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych.

Celem tego projektu jest to, by szczepionka była gotowa wiosną przyszłego roku.

– Rozpoczyna się pierwsza faza badań po to, by ocenić bezpieczeństwo i immunogenność szczepionki przeciwko Sars-CoV-2 – podkreśliła w nocie włoska Agencja Leków ( Aifa). Wyjaśniła, że do testów, po wstępnych kontrolach wybrano 45 zdrowych osób w wieku od 18 do 55 lat oraz tyle samo w grupie wiekowej 65-85 lat.

Pierwszą grupą, która otrzyma dawkę szczepionki są mężczyźni w wieku od 31 do 46 lat. Jeżeli nie stwierdzi się u nich niekorzystnych reakcji, przetestowana zostanie następna grupa, której podana zostanie większa dawka preparatu. Ta pierwsza eksperymentalna faza potrwa 8-10 tygodni. Na późną jesień planowana jest faza druga i trzecia.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!