Europa Wiadomości

Włosi nałożyli na Facebooka karę 7 mln euro

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl włoski regulator odpowiedzialny za ochronę konkurencji (AGCM) nałożył na Facebooka 7 milionów euro kary za niezastosowanie się do żądania skorygowania niewłaściwych praktyk handlowych w zakresie przetwarzania danych użytkowników.

Jak podaje agencja Reutera, włoski regulator poinformował o nałożeniu kary w środę. Sprawa dotyczy decyzji z 2018 roku, kiedy AGCM orzekł, że Facebook nie informował odpowiednio użytkowników o gromadzeniu i wykorzystywaniu danych.

AGCM nałożył wówczas na Facebooka grzywnę w wysokości 5 milionów euro, zażądał zakończenia nieuczciwej praktyki i nakazał opublikowanie zmienionego oświadczenia na stronie głównej swojej włoskiej witryny internetowej, w aplikacji Facebooka oraz na osobistej stronie każdego zarejestrowanego włoskiego użytkownika.

„Obecne dochodzenie dowiodło, że…[Facebook] nie opublikował zmienionego oświadczenia i nie zaprzestał ustalonej nieuczciwej praktyki” – oświadczył włoski regulator. W związku z tym na firmę nałożono karę w wysokości 7 mln euro.

Zdaniem AGCM w momencie podejmowania decyzji, czy skorzystać z usługi Facebooka, konsument powinien dysponować informacją, że dane, które przekazuje, stanowią samą zapłatę za korzystanie z usługi.

Rzecznik Facebooka oświadczył, że firma zwróciła uwagę na ogłoszenie regulatora, ale „czeka na decyzję Rady Stanu w sprawie odwołania od wstępnych ustaleń Urzędu”.

Rzecznik dodał, że Facebook wprowadził już zmiany, w tym w warunkach świadczenia usług, aby wyjaśnić, w jaki sposób wykorzystuje dane do świadczenia usług i prezentowania dostosowanych reklam.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!