Wiadomości

Włosi chcą zamknięcia portów dla statków przywożących migrantów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Blisko 70 procent Włochów domaga się zamknięcia włoskich portów dla statków przywożących migrantów. To wynik sondażu przeprowadzonego przez prestiżowy instytut badania opinii publicznej EUMETRA.

Z sondażu wynika, że niemal 70 procent Włochów domaga się blokady włoskich portów dla migrantów. Analitycy podkreślają, że tego samego żąda również 60 procent Włochów głosujących na przychylną przyjmowaniu migrantów lewicę. Sondaż przeprowadzono trzy dni temu, a więc zanim do Italii przypłynęła rekordowa liczba 7 tysięcy przybyszów. Dotarli na półwysep wczoraj, na 10 statkach.

Blisko 80 procent badanych sądzi, że zamiast przyjmować migrantów we Włoszech należy pomóc krajom, z których przybywają. Z hasłem „Pomagajmy im, ale u nich w domu” wystąpił kilka dni temu szef rządzącej Partii Demokratycznej Matteo Renzi. Domagał się również ustalenia górnego limitu liczby przyjmowanych migrantów.

Unia Europejska, podobnie jak rządy Niemiec, Francji, Hiszpanii i Malty, odrzuciły włoski postulat, by przewożące migrantów statki pod obcą banderą zawijały do swoich portów macierzystych. Nie zgodziły się też na przejęcie od Włoch migrantów ekonomicznych, którzy stanowią 80 procent wszystkich.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!