Wiadomości

Włochy w walce z koronawirusem – podzielono kraj na trzy strefy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd Włoch wydał w niedzielę dekret w sprawie walki z koronawirusem. Na mocy rozporządzenia kraj został co najmniej do 8 marca podzielony na trzy strefy: czerwoną, czyli ogniska wirusa, żółtą, gdzie jest mniej przypadków, i pozostałą część.z

Dotychczasowy bilans w kraju to 41 zmarłych. Z kolei liczba zakażonych wirusem zbliża się obecnie do 1600, a w sumie było prawie 1700 potwierdzonych przypadków od początku kryzysu. Ponad 80 osób zostało wyleczonych.

Czerwona strefa została wyznaczona wcześniej i obejmuje następujące gminy w Lombardii: Bertonico, Casalpusterlengo, Castelgerundo, Castiglione D’Adda, Codogno, Fombio, Maleo, San Fiorano, Somaglia, Terranova dei Passerini oraz gmina Vo w Wenecji Euganejskiej. Na obszarze zamkniętych gmin utrzymano zakaz wstępu do nich i ich opuszczania, nakaz zamknięcia szkół, muzeów i większości urzędów, zawieszenie transportu i działalności firm z wyjątkiem najważniejszych usług.

Żółta strefa została wprowadzona w regionie Emilia-Romania, a także na pozostałym obszarze Lombardii i Wenecji Euganejskiej oraz w rejonie Savony w Ligurii. Wszędzie tam zanotowano przypadki zakażenia. Na tym terytorium obowiązuje zakaz imprez sportowych oraz kulturalnych. Otwarcie miejsc kultu oraz muzeów będzie uzależnione od wprowadzenia specjalnych kroków w celu uniknięcia zgromadzeń ludzi. Także w barach i restauracjach mają zostać zachowane zasady odległości jednego metra, co oznacza, że klienci muszą siedzieć przy stolikach, a nie tłoczyć się przy barze.

Na pozostałej części terytorium Włoch na mocy nowego dekretu mają obowiązywać różne środki prewencji, o których uczniowie wszystkich szkół zostaną zawiadomieni za pomocą specjalnych plakatów informacyjnych. W urzędach administracji publicznej i wielu innych instytucjach będą znajdować się do dyspozycji środki dezynfekujące. Środki komunikacji miejskiej muszą zostać odkażone.

/Telewizja Republika, fot. twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!