Wiadomości

Włochy również nie podpiszą Światowego Paktu w sprawie Migracji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd Włoch nie podpisze Światowego Paktu ws. Migracji – ogłosił minister spraw zagranicznych tego kraju Matteo Salvini. Oświadczył, że delegacja rządu nie pojedzie w grudniu do Marrakeszu, gdzie dokument ma być przyjęty. Decyzję podejmie parlament – wyjaśnił premier Giuseppe Conte.

Salvini powiedział w Izbie Deputowanych, że władze Włoch postąpią tak jak Szwajcaria, która ostatecznie zdecydowała, że nie poprze paktu.

– Podobnie włoski rząd niczego nie podpisze i nie pojedzie do Marrakeszu – podkreślił minister spraw wewnętrznych. Wyraził przekonanie, że w parlamencie w Rzymie musi odbyć się dyskusja na temat paktu i tam musi zapaść decyzja.

Premier Conte zwrócił uwagę, że Światowy Pakt w sprawie Migracji porusza kwestie, które są „powszechnie odczuwane przez obywateli”.

– Uznajemy zatem za właściwe, by debata odbyła się w parlamencie i by jemu powierzyć zadanie definitywnej decyzji w wyniku takiej dyskusji, podobnie jak zdecydowano w Szwajcarii – zaznaczył szef rządu.

– A zatem rządu nie będzie w Marrakeszu i zastrzega sobie prawo decyzji w sprawie przystąpienia do dokumentu dopiero po tym, gdy wypowie się parlament – dodał.

We wtorek Salvini przyznał, że jest przeciwny Światowemu Paktowi ws. Migracji i zapowiedział, że będzie o tym rozmawiał ze swym koalicjantem z Ruchu Pięciu Gwiazd.

Salvini, przywódca prawicowej Ligi, który realizuje zaostrzoną politykę migracyjną, oświadczył: „Nie widzę powodu do tego, by delegować instytucje ponadnarodowe do podejmowania decyzji, które należą do poszczególnych państw”.

– Nie widzę powodu do tego, by zrównać tak zwanych migrantów ekonomicznych z uchodźcami politycznymi – wyjaśnił.

W lipcu dokument został wstępnie zaakceptowany w Marrakeszu przez 192 kraje członkowskie ONZ.

Światowego Paktu w sprawie Migracji nie podpisze między innymi Polska. Podobne decyzje zapowiedziały Austria, Węgry, Czechy, Izrael i USA.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!