Wiadomości

Władze zakazały organizowania parady LGBT: „W domu możecie robić, co chcecie, ale nie publicznie”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze Kiszyniowa, stolicy Mołdawii, nie zezwoliły na parady równości organizowane w związku z tzw. „miesiącem dumy”. – Możecie robić, co chcecie w domu, ale nie publicznie – powiedział burmistrz Kiszyniowa Ion Ceban.

Jest to najprawdopodobniej odpowiedź na wezwanie metropolity Mołdawskiego Kościoła Prawosławnego – Włodzimierza – podległego Patriarchatowi Moskiewskiemu, który zaapelował, by władze miasta robiły „wszystko, co w ich mocy”, aby powstrzymać zachęcanie do „nietradycyjnej orientacji seksualnej” w Mołdawii.

– Organizatorzy tej parady i ich zagraniczni mentorzy powinni już znać realia tych miejsc z doświadczenia lat ubiegłych, ponieważ takie demonstracje zawsze powodują niebezpieczeństwo, przemoc i potyczki po obu stronach – powiedział metropolita Włodzimierz.

Zdaniem kapłana władze mają wszelkie prawo, aby nie dopuścić do marszu, który „obraża moralność publiczną i rażąco narusza wolności innych ludzi”. Metropolita Włodzimierz twierdzi, że marsz byłby sprzeczny z „wartościami wyznawanymi przez większość naszego społeczeństwa”. Władze Kiszyniowa w odpowiedzi rzeczywiście zakazały tzw. „parady równości”.

Pomimo zakazu organizatorzy zamierzają zorganizować paradę LGBT „Zorganizujemy paradę, bo ani ratusz, ani burmistrz nie mogą ograniczać naszych praw i nie mają prawa zabraniać. Burmistrz może wystąpić o zakaz w sądzie, ale potrzebuje powodu. Dlatego nie może zakazać parady. Co więcej, sytuacja nie jest już taka sama jak podczas pandemii, kiedy można było zakazać zgromadzeń”- stwierdziła Anżelika Frołow, koordynatorka Centrum Ochrony Praw LGBT.

/newsmaker.md, nczas.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!