zagraniczne paszporty
Polska Wiadomości

Władze wprowadzają dalsze ułatwienia we wjeździe imigrantów do Polski. Chodzi o napływ 400 tys. osób z 20 krajów rocznie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje “Rzeczpospolita”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce dopuścić kolejne kraje do możliwości ubiegania się o wizę bezpośrednio w polskim MSZ, a nie w konsulacie.

Dziś ułatwienia we wjeździe do Polski mają – na mocy rozporządzenia ze stycznia 2021 r. – tylko Białorusini. Projekt przewiduje rozszerzenie go na obywateli wielu innych krajów: Ukrainy, Arabii Saudyjskiej, Iranu, Kataru, Kuwejtu, Turcji, Zjednoczony Emiratów Arabskich, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Pakistanu, Indii, Tajlandii, Kazachstanu, Uzbekistanu, Wietnamu, a także Nigerii i Mołdawii.

– Mamy bardzo duży problem ze sprawami wizowymi, zwłaszcza jeśli chodzi o obywateli państw, które nie są „bliskie” Polsce – mówi adwokat Joanna Torbé-Jacko, ekspert od prawa migracyjnego w Business Centre Club. – Dlatego każde uproszczenie procedur wizowych jest pożądane przez przedsiębiorców – dodaje i wskazuje, że zapotrzebowanie na pracowników jest duże, szczególne w branżach typowo „męskich” (budownictwo, spawalnictwo, transport).

– Tego zapotrzebowania nie zaspokoją imigranci z Ukrainy, których znaczna część to kobiety – wyjaśnia adwokat. – Od początku wojny przedsiębiorcy w tych branżach nie obserwują napływu pracowników zagranicznych, ale wręcz ich duży odpływ. W uzasadnieniu projektu oraz ocenie skutków regulacji wyraźnie wskazano, że jego celem jest właśnie odpowiedź na potrzeby rynku pracy. I choć trudno oszacować liczbę osób, które skorzystają z możliwości dostania łatwiej wizy, to w OSR przyjęto, że będzie to „nie mniej niż 400 tys. osób rocznie”.

Źródło: “Rzeczpospolita”

NASZ KOMENTARZ: Prawo i Sprawiedliwość, które deklarowało patiotyzm i walkę o Polskę narodową, robi nam multi-kulti skuteczniej niż PO i Lewica w najlepszych swoich latach. Jeśli założenia Joanny Torbé-Jacko się potwierdzą, przy imiogracji 400 tys. osób rocznie, wystarczy kilka lat, by Polska jaką znamy zginęła bezpowrotnie w tyglu odmiennych ras, kultur i języków. Zwiększenie przestępczości, kradzieże, mordy i gwałty oraz strefy no-go, będą normalnością. Naprawdę warto to zrobić dla samych urojonych korzyści  gospodarczych?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!