Wiadomości

Władze w Bagdadzie i Irbilu (Kurdowie) osiągnęły „ważne” porozumienie dotyczące spornych obszarów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Peszmergowie potwierdzili w czwartek, że Irbil i Bagdad osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia sił bezpieczeństwa na obszarach oddzielających region kontrolowany przez Peszmergów (Kurdów) od obszaru będącego we władaniu rządu federalnego.

Sekretarz generalny Ministerstwa Peszmergów, Jabbar Yawar, stwierdził w wydanym oświadczeniu, że „delegacja pod przewodnictwem zastępcy dowódcy Wspólnych Operacji generała porucznika Abdula-Amira Al-Szammariego wzięła udział w okresowym posiedzeniu Wyższego Komitetu ds. Koordynacji i Działań Wojskowych między Rządem Federalnym a Rządem Regionalnym”. Wskazał, że „podczas spotkania zajęto się kwestią wspólnych ośrodków koordynacyjnych sił Peszmergów i wojska w prowincjach Dijala, Kirkuk, Makhmur i Niniwa”.

Dodał, że ośrodków koordynacyjnych ma być sześć, przy czym główne mają się mieścić w Bagdadzie i w Irbilu, a pozostałe cztery w miastach Chanakin (prowincja Dijala), Kirkuk, Makhmur i al-Kasak (Niniwa).

„Zatwierdzono wcześniej uzgodnioną strukturę formowanych brygad, a ich strefa operacyjna będzie obejmować obszary pustych przestrzeni między linią rozmieszczenia sił Peszmergów a linią rozmieszczenia sił federalnych” – tłumaczył Yawar, podkreślając, że „budżet dla tych brygad zostanie zabezpieczony” przez Ministerstwo Obrony i Wspólne operacje.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!