Wiadomości

Władze Ukrainy protestują przeciwko wizycie szefa węgierskiego MSZ na Zakarpaciu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wadim Prystaiko odniósł się do sytuacji, iż wczoraj i dziś na terytorium Ukraińskiego Zakarpacia przybyły dwie węgierskie delegacje, pomimo sprzeciwu władz w Kijowie. Na Zakarpaciu pojawiła się między innymi delagacja z szefem węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Peterem Szijjarto.

„W tej chwili, gdy trwają przygotowania do wyborów i tak trudna sytuacja polityczna panuje na Ukrainie, byłoby wskazane, by jako sąsiednie, przyjazne nam państwo, powstrzymano się od takich podróży. To była taka rekomendacja. Żałuję, że nasi koledzy nas nie usłyszeli i postanowili działać oddzielnie. Jesteśmy cywilizowanym państwem, staramy się nie zabraniać wstępu, na przykład, ministra Szijjarto, który przybył dzisiaj – powiedział Pristayko na briefingu w Kijowie.

Według niego, strona ukraińska zaproponowała szefowi węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych przyjazd do Kijowa w celu przeprowadzenia konsultacji politycznych.

„Byliśmy gotowi odwiedzić z nim Zakarpacie, Spotkać się ze wszystkimi, z kim byłoby potrzebne i kogo chciałby on poznać. Niestety, strona węgierska nas nie wysłuchała i postanowiła zrobić to, co robi od jakiegoś czsu. Uważam, że ta praktyka jest nie do przyjęcia – powiedział zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy.

15 lipca ukraiński MSZ wydał oświadczenie, w którym wyraziło zaniepokojenie możliwością wtrącania się w Węgier w wewnętrzne sprawy Ukrainy przed wyborami. W oświadczeniu napisano, że minister zignorował ukraińskie zalecenia i przybył na Zakarpacie, gdzie uczestniczył w publicznych wystąpieniach wraz z jednym z kandydatów do Rady Najwyższej – Wasylem Brenzowyczem, szefem Towarzystwa Kultury Węgierskiej Zakarpacia. Zdaniem ukraińskiego MSZ, złamał on w ten sposób prawo, które zakazuje udziału cudzoziemców w kampanii wyborczej.

/radiosvoboda.org/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!