Wiadomości

Władze Iranu chcą napuścić na siebie Turków i Kurdów?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Siłom irańskim pacyfikującym miasto Mahabad w Azerbejdżanie Zachodnim towarzyszą uzbrojone grupy z kurdyjskiego plemienia Mangur, mającego koczowiska w tamtych okolicach. Władze Iranu chcą doprowadzić do wojny plemion i napuścić na siebie Turków i Kurdów?

Fala protestów, która przelewa się przez Iran od ponad dwóch miesięcy, powoli zamienia się w wojnę domową. Dramatyczny obrót przybrały w ostatnich dniach wydarzenia w regionach Iranu zdominowanych przez ludność turecką i kurdyjską. Rebelianci przejęli kontrolę nad niektórymi miastami.

Wczoraj wieczorem, po ściągnięciu posiłków siły irańskie przypuściły szturm na miasta Mahabad i Bukan, w ostanie Azerbejdżan Zachodni, nad którymi wcześniej utraciły kontrolę. Doszło do zaciętch walk. Na filmach zamieszczonych w internecie słychać odgłosy gwałtownej strzelaniny…

Przy okazji zaobserwowano, że siłom irańskim pacyfikującym miasto Mahabad w Azerbejdżanie Zachodnim towarzyszą uzbrojone grupy z kurdyjskiego plemienia Mangur, mającego koczowiska w tamtych okolicach. Pojawiły się w związku z tym sugestie, że władze Iranu chcą w ten sposób doprowadzić do wojny plemion i klanów, a w szczególności napuścić na siebie Turków i Kurdów, którzy obecnie wspólnie występują przeciw silom rządowym.

Filmy z nocnych walk w mieście Mahabad można obejrzeć tutaj:

Siły irańskie prowadzą natarcie na miasto Mahabad w Azerbejdżanie Zachodnim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!