Wiadomości

Władze drugiego co do wielkości miasta Iranu: Iran jest ojczyzną Turków i Persów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Meszhed to miasto w północno-wschodnim Iranie, drugie co do wielkości miasto tego kraju i jednym z najświętszych miejsc dla szyitów. Położone jest w odległości 850 km na wschód od Teheranu i stanowi centrum ostanu Chorasan-e Razawi. Leży w dolinie rzeki Kaszaf niedaleko od granicy z Turkmenistanem.

Niemałe zaskoczenie wywołały billboardy wywieszone w tymże mieście przez irańską administrację, iż Iran jest ojczyzną obu narodów – tureckiego i perskiego.

Jak podkreślają moi rozmówcy, dotychczas władze Iranu prowadziły politykę wynaradawiania irańskich Turków, podkreślając, że kraj ten jest ojczyzną Persów, więc tego rodzaju gest odbierany jest jako próba wyciągnięcia ręki do zgody i załagodzenia napięć. Trudno jednak powiedzieć, czy pójdą za nim następne.

Dodajmy, że dzieje się to w sytuacji, gdy nastąpiło ostre spięcie na linii Ankara – Teheran. 10 grudnia podczas Parady Zwycięstwa w Baku, stolicy Azerbejdżanu, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zacytował fragment pieśni „Araks”, która nawiązuje do podziału Azerbejdżanu, którego większa część należy obecnie do Iranu.

Słowa te odczytano jednoznacznie jako zgłoszenie roszczeń terytorialnych. Erdogan w jednej chwili dla Iranu stał się wrogiem numer jeden. Irańska prasa, irańscy politycy… – dosłownie wszyscy prześcigali się w potępianiu prezydenta Turcji. Równocześnie irańscy Turcy zaczęli masowo demonstrować swe poparcie dla idei odłączenia Południowego Azerbejdżanu od Iranu…

Elyar Makuyi: Wyzwolimy Południowy Azerbejdżan spod irańskiej okupacji

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!