Europa Wiadomości

Władze Białorusi stwierdziły, że dawna państwowa flaga wywieszona na balkonie stanowi zagrożenie pożarowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal belsat.eu białoruskie władze szukają sposobów na usunięcie biało-czerwono-białych flag narodowych z przestrzeni publicznej. Do czynnej walki z udziałem strażaków i służb komunalnych, dołączono decyzje administracyjne.

Od jutra w kraju obowiązują nowe przepisy przeciwpożarowe. Poprawiony został punkt 15., którego część 3. poświęcono wywieszaniu tkanin na zewnątrz budynków.

– Zakazuje się umieszczania na fasadach, dachach i zewnętrznych wysuniętych częściach budynków (taras, ganek, balkon, schody itd.) wyrobów z tekstyliów palnych, nieprzewidzianych w dokumentacji projektowej, za wyjątkiem okoliczności przewidzianych prawem – czytamy na rządowej stronie pravo.by.

Za złamanie nowych przepisów grozi grzywna w wysokości do 30 kwot bazowych (810 rubli białoruskich – 1185 złotych) dla osób fizycznych i do 200 kwot bazowych (5400 rubli białoruskich – 7910 złotych) dla osób prawnych.

W ten sposób władze chcą walczyć z biało-czerwono-białymi historycznymi flagami narodowymi, które są symbolem białoruskiego protestu. Od sierpniowych wyborów prezydenckich są one obecne w przestrzeni publicznej dzięki staraniom mieszkańców wywieszających je w oknach, na balkonach i dachach swoich domów. Wielkie, kilkudziesięciometrowe flagi były też spuszczane wzdłuż fasad bloków lub wywieszane na stalowych linach pomiędzy nimi.

Historyczne barwy narodowe pojawiały się też w witrynach sklepów i fasadach „zbuntowanych” instytucji państwowych – jak np. Akademicki Teatr im. Janki Kupały. Strajkujący robotnicy wywiesili je na kominach fabrycznych, m.in. zakładów Grodno Azot.

Do walki z flagami wykorzystywana jest milicja, straż pożarna i służby komunalne. To właśnie za obronę biało-czerwono-białej flagi pobity na śmierć został Raman Bandarenka. Wyszedł do zamaskowanych mężczyzn, którzy zrywali wstążki w narodowych barwach zawiązane na płocie placu zabaw.

Jak ktoś szuka powodu to zawsze ho znajdzie…

Źródło: blesat.eu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!