Jeśli Zachód myślał, że Rosja się cofnie, to nie zrozumiał Rosji
Świat Wiadomości

Władimir Putin zakazał nazywania francuskiego szampana… szampanem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal belsat.eu prezydent Władimir Putin podpisał ustawę, która przewiduje, że nazwą „szampanskoje” mogą być określane jedynie wina produkowane w Rosji. Tymczasem pochodzące z Szampanii oryginalne napitki będą musiały umieszczać na etykietkach nazwę „wino musujące”.

Ustawa 171-FZ opublikowana oficjalnym portalu prawnym Rosyjskiej Federacji zawiera poprawki, które określają nowe definicje i wprowadzają dodatkowe wymagania dotyczące produktów winiarskich.

W szczególności sformułowanie „wino musujące (szampan)” zostało zastąpione kategorią „wino musujące, w tym rosyjski szampan”. Jednocześnie klasyfikacja win z chronionych nazwą geograficzną odbywa się na podstawie rosyjskiego krajowego systemu ochrony produktów winiarskich, który dotyczy tylko win rosyjskich. Tak więc termin „szampan” mógł być używany tylko w odniesieniu do szampana produkowanego w Rosji.

Jeden z najstarszych i największych światowych producentów Moet Chandon (który jest również właścicielem legendarnej marki Veuve Clicquot), odmówił działania według nowych zasad i zapowiedział zakończenie dostaw do Rosji.

Jak poinformował portal RBK rosyjski dystrybutor szampana Moet Hennessy Distribution Rus nowe prawo wymaga ponownej certyfikacji francuskich win w celu zmiany kategorii na wino musujące i zmiany oznakowania produktu. Tymczasem zdaniem firmy francuscy producenci szampana „nie potwierdzili gotowości do zmiany kategorii win szampańskich na rynek rosyjski”.

Nowe zmiany w prawie wywołały zdziwienie nawet Margarity Simonjan – szefowej telewizji RT (d. Russia Today). Czołowa propagandystka Kremla przyznała na Twitterze, że wprawdzie „nie znosi Moet razem z Chandonem” i woli piwo.

– Ale czy ktoś może jasno wyjaśnić, dlaczego szampana nie można już nazwać szampanem? Wygląda naprawdę głupio – zapytała.

Według danych portalu RBK Rosja importuje rocznie około 50 milionów litrów win musujących i szampańskich, z czego 13 proc. to szampan z Francji.

W Rosji znanym producentem „win szampańskich” jest firma Nowyj Swiet z Krymu, która po aneksji półwyspu została znacjonalizowana, a w 2017 r. sprzedana bankowi Rossija. Bank swoją ekspansję w Rosji rozpoczął, gdy do władzy doszedł Putin, a państwowy Gazprom przeniósł tam swoje konta.

Ostro pogrywa. Nie ma co…

Źródło: belsat.eu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!