Wiadomości

Władimir Putin stwierdził, że w wyborach prezydenckich w USA kibicował Trumpowi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Spotkanie przywódców Rosji i Stanów Zjednoczonych za zamkniętymi drzwiami trwało 2 godziny i 10 minut, czyli o 40 minut dłużej, niż pierwotnie planowano.

– To bardzo dobry początek – powiedział dziennikarzom Donald Trump po rozmowie twarzą w twarz z Władimirem Putinem a przed spotkaniem w szerszym gronie, które zgodnie z planem miało już mieć charakter roboczy.

Po zakończeniu części roboczej spotkania na szczycie obaj przywódcy spotkali się z dziennikarzami…

– Zima wojna zakończyła się dawno temu. Przed USA i Rosją nowe wyzwania – stwierdził na konferencji prasowej Władimir Putin.

W tym momencie prezydent USA wtrącił, że Rosja chce przedłużyć współpracę w sferze walki z terroryzmem i przywrócić specjalna międzynarodową grupę, która się tym zajmie.

– Rosja nigdy nie ingerowała i nie zamierza ingerować w sprawy wewnętrzne USA – powiedział Putin i dodał, że nie miało to miejsca w czasie wyborów w USA.

– Jeśli chodzi o Ukrainę , to USA mogłyby naciskać na rząd Ukrainy w zakresie przestrzegania postanowień mińskich – powiedział Putin, po czym dodał, że USA i Rosja mogą stanąć na czele operacji przywrócenia pokoju i stabilności w Syrii, dzięki czemu uchodźcy będą mogli wrócić do domów.

– Nasze stosunki nigdy nie były gorsze niż teraz. Ale to się zmieniło. Jakieś cztery godziny temu – powiedział z kolei Donald Trump, dodając, że kryzys syryjski jest „bardzo skomplikowany”.

– USA nie pozwolą Iranowi na korzystanie z naszej kampanii przeciwko tzw. państwu islamskiemu – podkreślił Trump.

– Nasza współpraca może ocalić setki tysięcy istnień ludzkich. Ustaliliśmy, że reprezentanci naszych rad bezpieczeństwa powinni się spotkać i kontynuować rozmowy – dodał, mówiąc o wojnie w Syrii, prezydent USA.

Zapytany o Nord Stream 2 i słowa, które kilka dni temu Donald Trump wypowiedział, mówiąc, że to projekt oddający Rosji Europę jako zakładnika, prezydent USA odpowiedział wymijająco.

– Nazwałem Putina konkurentem. Dobrym konkurentem – stwierdził Trump.

– Nie jestem pewien, czy to jest w najlepszym interesie Niemiec, ale taką decyzję podjęli. Będziemy sprzedawali LNG i będziemy konkurować. Mamy dużo źródeł energii – dodał prezydent USA.

Odnosząc się do tej kwestii, Władimir Putin odparł, iż Rosja jest gotowa zwiększyć tranzyt przez Ukrainę, o ile pewne kwestie zostaną uregulowane.

– Możemy współpracować z powodzeniem nad uregulowaniem rynków światowych – stwierdził Putin.

Władimir Putin przyznał, że w wyborach prezydenckich w USA kibicował Trumpowi.

– Tak, chciałem żeby wygrał, poniważ mówił o normalizacji rosyjsko-amerykańskich stosunków – stwierdził Putin.

W trakcie konferencji prasowej pojawiły się też elementy humorystyczne – nieoczekiwanie Władimir Putin przekazał Donaldowi Trumpowi piłkę tegorocznego Mundialu, dodając, iż teraz „piłka jest po stronie Ameryki”, a prezydent USA… rzucił ją żonie.

– Melania, łap – krzyknął i rzucił piłkę w kierunku prezydentowej.

Wygląda jednak na to, że w sprawie Krymu nie osiągnięto porozumienia i każdy pozostał przy swoim.

– Stanowisko prezydenta USA jest znane. Mówił o tym, że Krym zajęto bezprawnie. Ja się z tym nie zgadzam – powiedział Putin, podkreślając, że „wobec przeprowadzonego referendum ta kwestia jest zamknięta”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!