Europa Polska Wiadomości

Władimir Putin stwierdził, że polski ambasador w III Rzeszy Józef Lipski był bydlakiem…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portal onet.pl prezydent Rosji mówił dziś w ten sposób o polskim ambasadorze w III Rzeszy Józefie Lipskim. Jego słowa przytacza agencja TASS. Putin miał powoływać się przy tym na niemieckie dokumenty wywiezione po wojnie po ZSRR. Ich lektura – jak stwierdził – wstrząsnęła nim.
  • Już kilka dni temu Putin publicznie oskarżył Polskę o współdziałanie z Niemcami w latach 30. w celu eksterminacji Żydów
  • Na te słowa ostro reagował polski MSZ, pisząc m.in., że “słowa Putina nawiązują do propagandy z czasów totalitaryzmu stalinowskiego”
  • Teraz do mediów przebił się komentarz Putina o Józefie Lipskim – polskim polityku i dyplomacie. W 1934 r. został ambasadorem RP w Berlinie

Putin od kilku dni publicznie opowiada o swoim rozumieniu sytuacji geopolitycznej w Europie w latach 30., która doprowadziła do wybuchu II wojny światowej. Prezydent komentuje w ten sposób niedawna rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą rocznicy wybuchu II wojny światowej, która stwierdza, że układ Ribbentrop-Mołotow dał Niemcom powód do rozpoczęcia ataku na Polskę, a więc właśnie do rozpoczęcia wojny. Zdaniem Putina to układ monachijski był głównym powodem niemieckiej agresji.

Kilka dni temu Putin publicznie oskarżył Polskę o współdziałanie z Niemcami w latach 30. w celu eksterminacji Żydów. Na te słowa ostro reagował polski MSZ.

Dziś jednak Putin posunął się o krok dalej. Podczas spotkania z kierownictwem rosyjskiego MON Putin opowiadał o negocjacjach Lipskiego z władzami III Rzeszy w sprawie wspólnego rozwiązania problemu żydowskiego. Powoływał się przy tym na niemieckie dokumenty wywiezione po wojnie po ZSRR. Ich lektura – mówił Putin – wstrząsnęła nim.

Zdaniem Putina Józef Lipski “całkowicie zgadzał się z Hitlerem w jego poglądach antysemickim”. O polskim ambasadorze Putin powiedział wojskowym – cytuje TASS – że “był bydlakiem i antysemicką świnią, nie da się inaczej powiedzieć”.i

Józef Lipski był politykiem i dyplomatą. Służbę dyplomatyczną rozpoczął w 1919 r. W 1934 r. został ambasadorem RP w Berlinie. Podpisał w 1934 r. polsko-niemiecką deklarację o niestosowaniu przemocy. Gdy wybuchła II wojna światowa, zaciągnął się do wojska polskiego we Francji.

Pełnił służbę u boku Sikorskiego, Sosnkowskiego i Andersa. Z Andersem przyjaźnił się. Po zakończeniu służby wojskowej był prezesem emigracyjnego Klubu Polskich Ziem Zachodnich. W 1947 r. wyjechał do USA.

Putin powiedział dziś też, że w przeciwieństwie do innych liderów krajów europejskich w latach 30. “Stalin przynajmniej nie splamił się spotkaniem z Hitlerem”. Dodał też, że wkrótce opublikuje swój artykuł o tym, co jego zdaniem doprowadziło do wybuchu wojny.

Stara komunistyczna szkoła dezinformacji…

Źródło: onet.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!