Wiadomości

Władimir Putin nieoczekiwanie zarządził sprawdzenie gotowości bojowej wojsk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Decyzją prezydenta Władimira Putina przeprowadzone zostanie niespodziewane sprawdzenie gotowości bojowej wojsk okręgów wojskowych południowego i zachodniego, samodzielnych jednostek centralnego podporządkowania, sił powietrzno-desantowych oraz marynarki wojennej – podało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Skala przedsięwzięcia jest ogromna, a całe zdarzenie absolutnie nietypowe. Rzecz bowiem dotyczy około 150 tys. żołnierzy, 26 tys. jednostek sprzętu oraz ponad 400 samolotów i śmigłowców. Czy ma to związek z zaostrzeniem sytuacji na Kaukazie, gdzie od kilku dni raz za razem dochodzi do wymiany ognia artyleryjskiego między wojskami Armenii i Azerbejdżanu, zwłaszcza w kontekście jednoznacznego stanowiska Turcji?

Turecki minister obrony: Armenia zapłaci wysoką cenę za zabicie azerbejdżańskich oficerów

„Zgodnie z decyzją Głównodowodzącego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej przeprowadzana jest nagła inspekcja wojsk południowego i zachodniego okręgów wojskowych, samodzielnych związków centralnego podporządkowania, sił powietrzno-desantowych oraz marynarki wojennej Floty Północnej i Pacyficznej” – czytamy w komunikacie.

Zwrócono uwagę, że sprawdzenie gotowości bojowej wojsk Południowego Okręgu Wojskowego oraz Zachodniego Okręgu Wojskowego prowadzone jest w celu oceny zdolności Sił Zbrojnych FR do zapewnienia bezpieczeństwa na południowym zachodzie i przygotowania do ćwiczeń Kaukaz-2020.

„W ramach ćwiczeń i zadań kontrolnych przewidzieć realizację programów szkolenia bojowego i koordynacyjnego. Wyniki działań szkoleniowych powinny być brane pod uwagę przy ocenie stanu wyszkolenia zgrupowań, związków i oddziałów wojskowych w chwili dopuszczenia ich do ćwiczenia strategicznego Kavkaz-2020” – dodano w komunikacie.

Podkreślono, że w celu wypełnienia zadań, postawionych przez Prezydenta, Sztab Generalny otrzymał polecenie utworzenia grup roboczych do kontroli wojskowych organów dowodzenia oraz kontroli, wojsk i sił zbrojnych. Zastępcom szefów MON polecono monitorowanie wykonywania zadań przez podległe im wojskowe organy dowodzenia i kontroli wojsk biorących udział w przeglądzie.

/ria.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!