Europa Polska Wiadomości

Witold Waszczykowski zapowiada, że nie będzie zgody na zrównywanie UPA z Armią Krajową

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Nigdy nie zgodzimy się, by postawić znak równości między UPA a Armią Krajową – mówi “Naszemu Dziennikowi” szef polskiej dyplomacji, Witold Waszczykowski.

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski w rozmowie z “Naszym Dziennikiem’ powiedział wprost: “Nigdy nie zgodzimy się, by – co czasem słychać w wypowiedziach niektórych naszych ukraińskich rozmówców – postawić znak równości między UPA a Armią Krajową” – powiedział. Jak tłumaczył, “w czasie wojny zdarzają się różne rzeczy”. “Ale nie było ze strony AK polityki eksterminacji ludności na terenach, na których prowadziła wojnę z okupantem” – podkreślił. “Po stronie UPA taka polityka była i jest to udokumentowane” – zaznaczył.

Szef resortu przyznał, że “są to problemy trudne, ale można je rozwiązać”. “Nie spisujemy tego na straty” – podkreślił.

W jego ocenie “Ukraina potrzebuje adwokata, kogoś, kto będzie się o jej sprawy upominać”. “Polska może takim adwokatem Ukrainy pozostać” – zapewnił. I dodał: “między innymi po to pojechałem do Lwowa, żeby o tym przypomnieć”. “I chyba jako jeden z pierwszych polityków w tak dobitny sposób to zaprezentowałem Ukraińcom” – podkreślił.

Źródło: teelwizjarepublika.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!