Wiadomości

Wirus Zachodniego Nilu zbiera śmiertelne żniwo w Grecji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trzy osoby zmarły w Grecji a kolejnych 17 zaraziło się wirusem Zachodniego Nilu w ciągu ostatniego tygodnia – podało greckie centrum ds. kontroli i prewencji chorób. Wirus przenoszony jest przez komary. Najwięcej zakażeń odnotowano w Attyce i w greckim regionie Macedonia na północy tego kraju.

Osiemdziesiąt procent osób z wirusem Zachodniego Nilu nie ma żadnych objawów. U pozostałych pojawiają się lekkie symptomy takie jak gorączka, w tym jeden procent to ciężkie przypadki, kiedy wirus atakuje system nerwowy.

Od początku lata w Grecji odnotowano co najmniej 60 przypadków zakażenia wirusem. U 48 z nich pojawiły się choroby typu paraliż czy zapalenie opon mózgowych, 12 osób miało łagodne objawy, które przypominały infekcję wirusową. W szpitalach wciąż przebywa kilkanaście osób.

Śmiertelne ofiary wirusa miały powyżej 70 lat. Eksperci ostrzegają, że to właśnie dla osób w podeszłym wieku, chorych na cukrzycę albo po przeszczepach wirus jest najbardziej niebezpieczny.

Greckie centrum ds. kontroli i prewencji chorób przestrzega wszystkich, aby stosowali środki ochrony przed komarami. Zaleca, aby nosili jasne, szerokie i zakrywające ciało ubrania i przebywali w pomieszczeniach, w których jest klimatyzacja, wentylatory czy siatki na komary.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!