Gospodarka Polska Wiadomości

Wiosną ruszy hodowla robaków w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

HiProMine – firma, która zajmuje się wytwarzaniem białka z owadów, buduje swój nowy zakład w woj. lubuskim. Hodowla ma ruszyć wiosną przyszłego roku.

Wiosną ruszy hodowla robaków w Polsce. Firma zdecydowała się na budowę nowego zakładu, aby móc zwiększyć produkcję nawet 40-krotnie. Fabryka powstaje w Karkoszowie w woj. lubuskim i ma zostać otwarta wiosną. W podpoznańskim Robakowie pozostanie Centrum Genetyczne HiProMine.

Obok prac budowlanych, spółka przygotowuje się również do wdrażania procesów produkcyjnych, rekrutuje również pracowników.

Decyzja o budowie nowego zakładu, w którym na masową skalę będziemy hodować owady i produkować z nich komponenty paszowe takie jak białko czy olej, była koniecznością. To nie tylko kwestia metrów kwadratowych, unikatowych maszyn i linii produkcyjnej. To strategia, której celem jest przyszłość i utrzymanie konkurencyjności w erze ciągłych zmian – mówi dyrektor zakładu Rafał Szczelina.

W Karkoszowie ma powstawać białko oraz olej z insektów, a także nawozy z owadów.

Na razie na świecie jest tylko kilka dużych fabryk, które przerabiają owady na białko, które jest wykorzystywane w paszach dla zwierząt. Są duże zakłady we Francji czy w Holandii, ale pozostałe firmy działają raczej na dużo mniejszą skalę. W Polsce tylko HiProMine działa w tej branży na większą skalę.

NASZ KOMENTARZ: Osoby, które twierdzą, że to nic złego, bo owady będą hodowane tylko jako karma dla zwierząt, powinny puknąć się w głowę i pomyśleć, że potem te zwierzęta mają zdajać ludzie. Życzymy zatem smacznej chityny!

Polecamy również: NIK: Rząd działał na szkodę rolników w kwestii zboża ukraińskich oligarchów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!