Wiadomości

Wioski Çaylaqqala i Köhne Tağlar w Górskim Karabachu jednak pod kontrolą azerbejdżańską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przypomnijmy, że 28 października armia azerbejdżańska przejęła częściową kontrolę nad szosą biegnącą przez wieś Çaylaqqala i łączącą Quşçular z miastem Cəbrayıl, a także nad leżącym na południe od niej pasmem górskim. W samej Çaylaqqali, a także w leżących nieco dalej w kierunku południowo wschodnim wiosce Köhne Tağlar i klasztorze Katovarank utrzymali się Ormianie.

Ormianie utrzymali się tam do czasu podpisania zawieszenia broni, przy czym w tekście porozumienia nie było słowa, co ma się stać z tymi okrążonymi punktami oporu. Przedwczoraj oddziały azerbejdżańskie przypuściły na nie szturm.

W świetle nadchodzących przedwczoraj doniesień w wiosce Çaylaqqala utrzymali się Ormianie, natomiast wioska Köhne Tağlaroraz oraz leżący w pobliżu tej miejscowości klasztor Katovarank zostały zdobyte przez Azerów.

Do będących przedmiotem sporu wiosek udały się wczoraj oddziały rosyjskie mające pilnować przestrzegania zawieszenia broni w Górskim Karabachu. Rosjanie zrewidowali też udostępnione przez siebie mapy w taki sposób, iż obie wioski miałyby pozostać poza kontrolą wojsk azerbejdżańskich.

Świadczyło to, iż Rosjanie chcieli utrzymać kontrolę nad obydwoma wioskami, a także nad pobliskim klasztorem Katovarank oraz korytarzem łączącym je z częścią Górskiego Karabachu pozostającym pod ich kontrolą.

W świetle najnowszych doniesień zarówno obie wioski, jak i klasztor znajdują się w rękach azerbejdżańskich, a broniący się w nich żołnierze ormiańscy w liczbie kilkudziesięciu dostali się do niewoli.

Rosjanie ponownie zrewidowali udostępniane przez siebie mapy, tak więc obecnie cały ten teren znów jest zaznaczony jako znajdujący się pod kontrolą Azerbejdżanu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!