Wiadomości

Winnetou politycznie niepoprawny! Niemiecki wydawca wstrzymał publikację książek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Opowieść o przygodach indiańskiego wodza i jego europejskiego przyjaciela zniknie z oferty niemieckiego wydawnictwa. Jak poinformowało przedsiębiorstwo, książki o „Winnetou” mogą ranić uczucia czytelników, prezentują bowiem wyidealizowany obraz rzeczywistości i nie przedstawiają „ucisku” rdzennych mieszkańców Ameryki.

Firma Ravensburger Verlag, zajmująca się wydawaniem książek dla dzieci i młodzieży, wycofa ze sprzedaży pozycję zatytułowaną „Młody Wódź Winnetou”. Przedsiębiorstwo nie zamierza również kontynuować dystrybucji części dodatkowych produktów, jak np. układanki, czy wyklejanki z wodzem Apaczów.

Powodem decyzji była poprawność polityczna i obawa, że skierowane do młodzieży książki mogłyby „zranić uczucia części czytelników”, prezentując – jak twierdzą krytycy – mało realistyczny obraz sytuacji rdzennych mieszkańców Ameryki. Krytykę pozycji wysuwali również podobno migranci o rdzennym amerykańskim pochodzeniu w Niemczech, jako przedstawiającą Indian w sposób stereotypowy.

„W świetle rzeczywistości historycznej, ucisku rdzennych mieszkańców, powstawał uromantyczniony obraz z wieloma stereotypami”, ubolewał zarząd przedsiębiorstwa. „Od dawna reprezentujemy w naszej firmie i naszymi produktami wartości, w które wierzymy, w tym wspólnotę i edukację, obejmujące uczciwość i otwartość na inne kultury” – czytamy dalej w oświadczeniu władz firmy.

Wykluczeniu „Młodego Wodza Winnetou” z oferty dziwił się Andreas Brenne, ekspert w zakresie twórczości Karla Maya, niemieckiego pisarza, który serią powieści o losach Indianina podbił serca czytelników. Jak tłumaczył, usunięty tytuł „nie budzi zastrzeżeń”, a w książce czytelnicy napotkają na wyraźne wskazanie, że przedstawia ona fikcyjną opowieść i nie ma na celu opisu realiów historycznych.

Nie dalej jak wczoraj pisaliśmy o kłopotach innej kultowej powieści. Tzw. antyrasiści wzięli bowiem od lupę książkę Marka Twaina „Przygody Hucka Finna”, która została uznana za rasistowską:

Powieść Marka Twaina „Przygody Hucka Finna” została uznana za rasistowską

Źródło: rp.pl, pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!