Wiadomości

Powieść Marka Twaina „Przygody Hucka Finna” została uznana za rasistowską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od pokoleń uważana przez badaczy za przykład literatury antyrasistowskiej powieść Marka Twaina „Przygody Hucka Finna” została uznana za rasistowską. Analizy takiej dokonali naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Exeter.

Wydana w 1884 roku kontynuacja „Przygód Tomka Sawyera” opowiada historię podróży po rzece młodego Hucka Finna i jego przyjaciela Jima, czarnoskórego mężczyzny uciekającego z niewoli. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter ocenili, że powieść jest „problematyczna pod wieloma względami, nie tylko z powodu używania przez Hucka słowa na »N« (poprawność polityczna zakazuje używania uważanego za obelżywy wyrazu „nigger”, jakim określało się osoby czarnoskóre – przyp. red.) w całej powieści”.

Dziennik „The Times” wskazuje, że wykładowcy literatury amerykańskiej uznali, iż książka jest „klasykiem”, choć „kontrowersyjnym”. Wskazali, że zawiera ona „sceny morderstw, przemocy i maltretowania dzieci”. W ich ocenie może stanowić „indoktrynację dzieci ideologiami rasistowskimi”.

„Umiejscowiona na Południu USA w czasach przed abolicją książka opowiada historię podróży rzeką, podjętej przez białego chłopca uciekającego przed agresywnym ojcem wraz z czarnoskórym mężczyzną uciekającym z niewoli” – przekazał Uniwersytet. Zaznaczono, że studenci biorący udział w zajęciach będą „dyskutować nad wartością powieści Twaina”, włączając w krytyczne reakcje.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!