Wiadomości

Wiemy, jakie jednostki będą stacjonowały w garnizonie Biała Podlaska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Formujemy kolejne jednostki dla 18 Dywizji Zmechanizowanej. W Białej Podlaskiej będzie batalion zmechanizowany, dywizjon przeciwlotniczy, kompania rozpoznawcza, kompania saperów, batalion transportowy. W ramach tego kompleksu będzie też batalion lekkiej piechoty WOT – powiedział wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot. W Białej Podlaskiej trwa piknik wojskowy „Wojsko Polskie wraca do Białej Podlaskiej”.

– Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na początku swojej kadencji przedstawił trzy priorytety: Wojsko Polskie powinno być liczniejsze, nowoczesne i jeszcze mocniej osadzone w strukturach NATO. We wszystkie te trzy cele wpisuje się dynamicznie realizowana przez resort obrony narodowej koncepcja formowania nowego związku taktycznego – 18. Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Siedlcach – mówił podczas pikniku wiceminister Tomasz Zdzikot.

– W ramach tego procesu, jednym z kluczowych jego elementów jest sformowanie nowego garnizonu. Formowanie nowych jednostek m. in. tu w Białej Podlaskiej. Już wkrótce na terenie o wielkości 600 hektarów dyslokowany będzie batalion. Zbudowany zostanie kompleks, w którym docelowo pracować i służyć będzie około 2 tysięcy osób – dodał.

– W Białej Podlaskiej jest duży kompleks, który daje Wojsku Polskiemu wiele możliwości. To teren, który pozwala na prowadzenie szkoleń – będą tu m. in. dwie strzelnice. Teren pozwoli na prowadzenie ćwiczeń czołgowych – dodał wiceminister Zdzikot.

Tomasz Zdzikot podkreślił, że kompleks w Białej Podlaskiej będzie tworzony etapami. Dodał, że w budżecie MON są zapewnione na ten cel środki finansowe i że żadnych zagrożeń, co do tego, żeby ten kompleks powstał, nie ma.

W Białej Podlaskiej trwa piknik wojskowy „Wojsko Polskie wraca do Białej Podlaskiej”. Prezentowany jest na nim m.in. najnowocześniejszy sprzęt wojskowy i wyposażenie indywidualne żołnierzy. Na pikniku obecne są zespoły rekrutacyjne, działające w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Od wojskowych specjalistów można się dowiedzieć co zrobić, aby wstąpić w szeregi Wojska Polskiego lub rozpocząć naukę w uczelni wojskowej.

Piknik wojskowy „Wojsko Polskie wraca do Białej Podlaskiej”

Batalion zmechanizowany, dywizjon przeciwlotniczy, kompania rozpoznawcza, kompania saperów oraz batalion transportowy, które będą stacjonowały w Białej Podlaskiej, będą podlegały formowanej od roku 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Czytaj też:

18 Dywizja Zmechanizowana od dziś ma swój sztandar

/mon.gov.pl, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!